Fascynująca historia innowacyjności Samsung

Wyobraźmy sobie najnowocześniejszy 56-calowy telewizor z obudową o grubości 55 centymetrów, ważący 61 kilogramów. Albo najnowocześniejszy telefon komórkowy z wyświetlaczem… 128×160 pikseli. Dziś te specyfikacje wyglądają bardzo „skromnie”, jednak jeszcze całkiem niedawno były to wyjątkowo zaawansowane urządzenia, za które firma Samsung otrzymywała prestiżowe nagrody Best of Innovation na targach CES. Na tym polega innowacyjność – każdy skok technologiczny szybko blednie w porównaniu z następnym. Zapraszamy do zapoznania się z fascynującą historią innowacyjności produktów Samsung.

Samsung Electronics – zdobywca ponad 300 nagród za innowacyjność, w tym 22 nagród Best of Innovation – od dawna pozostaje liderem międzynarodowych, prestiżowych targów elektroniki użytkowej CES. Od 2007 roku na targach wyróżniono ponad 50 telewizorów, 50 urządzeń mobilnych i akcesoriów oraz 20 procesorów i elementów pamięci Samsung, co ugruntowało pozycję firmy jako technologicznego lidera. Samsung zdobywał też nagrody za innowacyjność CES za wiele innych produktów, takich jak urządzenia ubieralne, sprzęt AGD, systemy wirtualnej rzeczywistości, urządzenia medyczne i rozwiązania w zakresie Internetu Rzeczy (IoT).

9 krotny wzrost rozdzielczości – ewolucja telewizorów

Od debiutu na CES w latach osiemdziesiątych XX wieku Samsung przeszedł długą drogę. W latach dziewięćdziesiątych firma zdobyła kilkadziesiąt nagród za innowacyjność, którymi wyróżniano jej telewizory, magnetowidy, faksy i kuchenki mikrofalowe. Jednak od początku nowego tysiąclecia postęp technologiczny wyraźnie przyspieszył.

W 2002 roku Samsung zdobył nagrodę Best of Innovation za 24 calowy telewizor z ekranem TFT-LCD, a w 2004 roku za telewizor tylnoprojekcyjny DLP HLP-5685W. Dziś prawie wszystkie telewizory na rynku to odbiorniki z ekranami LCD wysokiej rozdzielczości, ale w 2002 roku była to wciąż nowość i nawet 24 calowy model z ekranem TFT LCD uchodził za produkt ekskluzywny.

Telewizor DLP HLP-5685W również doceniono za jego jakość, mimo że rozdzielczość ekranu wynosiła zaledwie 720 p. Jak przystało na telewizor DLP, 56 calowy odbiornik miał słuszne rozmiary: 147x147x55 cm, chociaż przy masie 61 kg uznano go wówczas za „lekki”.
Najnowszy telewizor SUHD firmy Samsung, model JS9500, wyświetla obraz w 9 krotnie większej rozdzielczości w porównaniu z telewizorem DLP z 2004 roku, a dzięki wąskiej ramce i wyjątkowo cienkiej obudowie waży ułamek tego, co odbiornik sprzed lat. Oczywiście dzięki postępowi w technologii wyświetlania obrazu i rozwiązaniom takim jak zwiększona dynamika tonalna (HDR), nanokryształy czy wielostrefowe pełne podświetlenie matrycy jakość współczesnych ekranów jest nieporównywalna z dawnymi modelami.

Rewolucja w telefonach komórkowych

Przez lata radykalna zmiana zaszła także w telefonach komórkowych. W 2003 roku Samsung otrzymał nagrodę Best of Innovation za telefon z klapką SGH v205. Wówczas określenie „najnowocześniejszy” oznaczało ekran o rozdzielczości 128×160 pikseli wyświetlający 16 bitową paletę kolorów w urządzeniu o grubości 23 mm, wyposażonym w pamięć mieszczącą 500 numerów telefonicznych. Współczesny flagowy smartfon Samsung Galaxy S6 edge+ wyróżnia się krystalicznym ekranem Super AMOLED o rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Urządzenie ma grubość 6,9 mm i oczywiście także może poszczycić się tytułem Best of Innovation, zdobytym na targach CES 2016.

Technologie pamięciowe

Technologie pamięciowe i procesory to kolejna dziedzina, w której Samsung od dłuższego czasu pozostaje liderem. W 2009 roku firma otrzymała nagrodę za innowacyjność za procesor aplikacyjny S3C6410. Mikroprocesor wykonany w technologii System on Chip (SoC) charakteryzował się niskim poborem energii i specjalną architekturą zaprojektowaną pod kątem stosowania w urządzeniach takich jak aparaty cyfrowe, Smart TV i dekodery telewizyjne.

Rekordem na koncie firmy Samsung jest zdobycie cztery razy z rzędu nagrody za innowacyjność za pamięci DRAM do urządzeń mobilnych: za LPDDR3 2 Gb w 2013 roku, LPDDR3 3 Gb w 2014 roku, LPDDR4 4 Gb w 2015 roku i LPDDR4 12 Gb w 2016 roku.

Także pamięci masowe są dziś zupełnie inne niż dekadę temu. Pierwszy dysk półprzewodnikowy Samsung zdobył nagrodę za innowacyjność w 2008 roku. Oferował on pojemność 64 GB i prędkość odczytu/zapisu na poziomie 100 MB na sekundę. Model 850 PRO o pojemności 2 TB nagrodzony za innowacyjność w 2016 roku działa z prędkością do 550 MB na sekundę (odczyt) i 520 MB na sekundę (zapis). Kolejny zdobywca nagrody za innowacyjność na CES 2016 to dysk SSD 950 PRO o pojemności 512 GB i prędkości odczytu/zapisu 2500/1500 MB na sekundę.

Samsung – lider w rywalizacji o nagrody Best of Innovation

Przez ostatnią dekadę Samsung zdobył 22 nagrody Best of Innovation, w tym pięć tylko w 2009 roku. Świadczy to o zaangażowaniu firmy w podnoszenie poprzeczki w technologii stosowanej w elektronice użytkowej. Podstawą tej kategorii są telewizory, ale firma Samsung jest wyróżniana za innowacyjność także w innych segmentach.

W 2008 roku Samsung zdobył nagrodę za głośniki Bluetooth (YA-BS900), a rok później doceniono projektor telewizyjny tej firmy (MBP200). Przez trzy lata z rzędu, od 2009 do 2011 roku, marka zdobywała nagrody Best of Innovation za odtwarzacze Blu-Ray. W 2016 roku Samsung odniósł także sukces w segmencie urządzeń bezprzewodowych (Galaxy S6 edge+) i technologii ubieralnych (Gear S2).

Ekologiczne innowacje jako wyraz troski o planetę

Opracowując innowacyjne rozwiązania, Samsung od dawna troszczy się także o środowisko, co znajduje potwierdzenie w wielu nagrodach Eco Design przyznanych firmie od 2009 roku. Samsung zdobył wówczas dwie nagrody Eco Design za telewizor LCD46B600 TV i pralkę WF448. Od tego czasu firma otrzymała już ponad 20 nagród Eco Design za telefony, układy pamięci, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, inteligentne żarówki, drukarki i wiele innych urządzeń. W tym roku proekologiczna postawa firmy zaowocowała nagrodą Eco Design za najnowszy model telewizora Samsung.

Zaangażowanie na rzecz postępu trwa…

Dziś Samsung pozostaje liderem na rynku elektroniki powszechnego użytku. W 38. edycji CES firma otrzymała nagrody za innowacyjność w kategorii Internetu Przedmiotów (za SmartThings Hub i monitor snu SleepSense), w kategorii mobilnych urządzeń do domowej rozrywki (Galaxy View) oraz w kategorii sprzętu do wirtualnej rzeczywistości (Gear VR).

Mając na koncie tak wiele nagród CES zdobytych w minionej dekadzie, Samsung dowodzi swojego nieustannego zaangażowania w rozwijanie technologii nowej generacji. Żadna z tych innowacji nie powstaje jednak jako sztuka dla sztuki. Najważniejsi zawsze są użytkownicy.

źródło: Samsung Electronics

Exit mobile version