Multimedialne centrum informacji turystycznej, galeria, kawiarnia – to tylko przykładowe pomysły na to, co może mieścić się wraz z placówką bankową w nowej warszawskiej Rotundzie. Budynek ma wpisywać się w trendy zrównoważonego rozwoju miasta i być odpowiedzią na oczekiwania jego mieszkańców, a także turystów.
Rotunda to jeden z najcharakterystyczniejszych obiektów w stolicy – wizytówka miasta i drogowskaz dla turystów. Budynek powstał w 1966 r. W roku 1979 doszło do tragicznego wybuchu gazu, w czego wyniku duża część budowli została zniszczona. Rotundę szybko odbudowano. Obecnie jest już ona jednak obiektem przestarzałym, który stracił swoje walory użytkowe. Z tego też powodu właściciel budynku, PKO Bank Polski, zdecydował się na jego przebudowę.
„Takie budynki powinny łączyć w sobie funkcje komercyjne (biznesowe) z funkcjami publicznymi. Stąd nasz pomysł, aby rewitalizację Rotundy przeprowadzić, opierając się na konsultacjach społecznych. W pierwszym etapie odbyły się panele dyskusyjne z ekspertami, w drugim zapytaliśmy mieszkańców Warszawy, jak wyobrażaliby sobie budynek po rewitalizacji” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Piotr Radek, menedżer ds. rewitalizacji Rotundy z PKO BP. Po przebudowie budynek zdecydowanie zyska na jakości i funkcjonalności. Będzie nie tylko lepiej służył klientom banku, lecz także stanie się nowoczesnym obiektem użytkowym dla mieszkańców, pełniącym ważne funkcje społeczne.
„Każdy budynek zlokalizowany w takim miejscu jak Rotunda, czyli w samym środku śródmieścia, musi oddziaływać w pozytywny sposób zarówno swoją formą, jak i tym, co się w nim dzieje […]. Po przebudowie obiekt będzie bardziej otwarty dla mieszkańców. To jest ta główna cecha, którą powinny mieć budynki znajdujące się w śródmieściu, wśród intensywnej zabudowy, gdzie mamy bardzo dużo ludzi poruszających się pieszo. Powinny być one po prostu atrakcyjne i funkcjonalne” – stwierdza Dariusz Hyc, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Rewitalizacja Rotundy już ruszyła. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie polska spółka NDI SA, wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Obiekt oddano wykonawcy i wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Według założeń mają one potrwać dwa lata.