Piórnik 2.0: jak technologia zmienia polską szkołę

Kilka zeszytów w kratkę, kilka w linię. Stos podręczników. Lektura. Długopis i ołówek. Kalkulator, linijka, ekierka, cyrkiel, kątomierz. Gumka. Tuzin flamastrów. Tak do niedawna wyglądała wyprawka dla ucznia na nowy rok szkolny. Dzisiaj plecak bywa o wiele lżejszy, ponieważ całą zawartość piórnika i plecaka – udało się zmieścić w oprogramowaniu komputerowym, które sprawdza się zarówno na matematyce, jak i języku polskim. Mowa o najpopularniejszym pakiecie biurowym w polskich szkołach: Office 365. Dziś korzysta z niego kilka milionów uczniów. Dzięki uruchomionej przez Microsoft Akademii Office Junior, czyli bezpłatnym kursom online, zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, będą mogli lepiej zapoznać się z aplikacjami pakietu Office, które z powodzeniem zastępują szkolne przybory, trzymane zazwyczaj w piórniku.

Urodzeni ze smartfonem w ręce

Mimo że już od pierwszej klasy podstawówki, uczniowie mają styczność z komputerami i nowymi technologiami, to często jednak miewają z nimi problemy. Z tymi najbardziej prozaicznymi, jak np. brak wyćwiczonej umiejętności korzystania z myszki, można uporać się stosunkowo łatwo, chociażby dzięki coraz popularniejszym ekranom dotykowym czy piórom komputerowym, które stają dla dzieci bardziej naturalnymi interfejsami czy kanałami w komunikacji z komputerem, niż zewnętrzne peryferia komputerowe. Fakt, że można czegoś dotknąć palcem na ekranie dotykowym, przesunąć, upuścić, podnieść – działa też lepiej na wyobraźnię dziecka.

Nie zawsze jednak problemy z technologią przybierają tak prostą postać. Często okazują się one mieć bardziej zawiłą formę, wymagającą od nauczycieli i rodziców większej atencji i wytłumaczenia dziecku, do czego właściwie służy jaka technologia. Tak, aby wiedziało, że np. aplikacja Word w pakiecie Office służy głównie do pisania (np. wypracowań czy esejów), Excel zarezerwowany jest do obliczeń matematycznych i tworzenia tabelek, OneNote do szybkich notatek (nawet tych odręcznych, pisanych na ekranie komputera specjalnym piórem), które potem można sprawdzić np. na komórce czy komputerze stojącym w szkolnej pracowni informatycznej, PowerPoint – to artystyczna przestrzeń dla dziecięcej wyobraźni, która za pomocą kilku kliknięć może stworzyć zjawiskowe prezentacje, wreszcie: OneDrive, gdzie wszystkie szkolne prace uczeń może spokojnie zapisać w chmurze. Już bez obawy – i bez wymówki! – że pies zje jego pracę domową…

Warto zatem zawczasu zadbać o odpowiednie domowe przygotowanie młodego żaka, aby już od samego początku nauki w szkole mógł rozwijać się w dobrym kierunku i był z technologią za pan brat.

Warto, bo według ostatnich badań PISA, dzieci korzystające w domu z komputera w celach naukowych, choćby dzień lub dwa dni w tygodniu, osiągały wyraźnie lepsze wyniki w szkole. Odpowiednie wykorzystanie nowoczesnych technologii może mieć zatem świetny wpływ na edukację naszej pociechy.

Dlatego Microsoft przedstawia Akademię Office Junior, darmowy i krótki przewodnik dla rodziców po Office 365, którego dziecko używa nie tylko na lekcjach informatyki w swojej szkole. Zawarty w nim zestaw aplikacji pozwoli rodzicom od podstaw wykształcić i rozwinąć kompetencje komputerowe dziecka.

Word, czyli stary, poczciwy zeszyt, w nowoczesnym wydaniu (DARMOWY KURS ONLINE)

To przypuszczalnie najpopularniejszy program do tworzenia tekstów na całym świecie. Worda zna pewnie każdy, kto choćby przez chwilę miał styczność z komputerem. Ten tekst również powstał w Wordzie. Tak samo, jak wiele bestsellerowych książek, napisanych przez najbardziej poczytnych autorów na świecie, którzy swoją maszynę do pisania – zamienili na Microsoft Word. Word to aplikacja dla dzisiejszych Hemingwayów, która umożliwia im nie tylko pracę nad tekstem, ale również: na tekście.

Dodawanie filmików video, interaktywnych plansz, zdjęć, wykresów, znaków wodnych – i całego mnóstwa innych rzeczy, które pozwalają wzbogacić wizualnie pisany przez ucznia tekst. Word wyposażony jest również w dodatkowe ułatwienia dla uczniów, takie, jak funkcja „Powiedz mi”, dzięki której program, przy pomocy prostych komend, pomoże odnaleźć najpotrzebniejsze funkcje, takie jak wstawianie zdjęcia, czy wstawienie komentarza. Nawet jeżeli nie pamiętamy nazwy tej funkcji. Wystarczy wpisać np. „zdjęcie”, a „Powiedz mi” zaprowadzi ucznia prosto do procesu dodawania zdjęć do pliku.

Z kolei funkcja inteligentnego wyszukiwania pozwala sprawdzić informacje w Sieci bez wychodzenia z pliku. Wystarczy zaznaczyć wyraz lub frazę, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie „Inteligentne wyszukiwanie”, a Word wyszuka za ucznia definicje, artykuły z witryn typu Wikipedia, oraz najpopularniejsze wyniki z wyszukiwarek online. Teraz bez problemu uczeń może sprawdzić definicję niezrozumiałego słowa czy pojęcia, bez konieczności przełączania się na przeglądarkę internetową czy wyciągania ciężkiego słownika, co tym samym zmniejsza ryzyko rozproszenia jego uwagi podczas pracy.

Funkcje „Powiedz mi” oraz „Inteligentne wyszukiwanie” dostępna jest zresztą nie tylko w programie Word, lecz także w pozostałych aplikacjach pakietu Office.

Najnowszy Word współpracuje również z plikami w formacie PDF, w których najczęściej zapisane są rozmaite e-książki czy lektury. Otwierając plik PDF w aplikacji Word, zawartość PDFa, czyli akapity, listy i tabele, można edytować tak samo, jakby był to dokument utworzony w programie Word. Ta funkcja pozwala uczniom znacząco zaoszczędzić czas.

Excel, czyli arkusz nie tylko dla matematycznych orłów (DARMOWY KURS ONLINE)

Jeżeli nasz młody geniusz lubi mierzyć się z liczbami, a my sami marzymy o wychowaniu przyszłego Einsteina, to prędzej niż później uruchomimy aplikację Excel. Nawet, jeśli uczeń z matematyką stoi na bakier i nie ma głowy do cyferek, to bez problemu okiełzna wszystkie dane przy pomocy tej aplikacji. Długie rzędy cyfr i najtrudniejsze równania uporządkuje tu za pomocą kilku kliknięć myszki, a aplikacja podpowie mu, jak zaprezentować je w atrakcyjnej formie. Wystarczy tylko chwila, aby stworzyć efektowny wykres czy diagram, wykorzystujący dane wprowadzone przez naszego podopiecznego.

To jednak nie wszystko. Excel sam jest matematycznym geniuszem i potrafi wykonać za ucznia skomplikowane analizy, podsumować dane i wyświetlić podgląd różnych opcji tabeli przestawnej, aby uczeń (i rodzic zresztą też) mógł je ze sobą porównać. I wybrać tę, która najlepiej przedstawia jego punkt widzenia. Excel jest też inteligentnym programem. Podczas przeglądania różnych konfiguracji program Excel uczy się i rozpoznaje wzorzec wprowadzanych przez nas danych, a następnie automatycznie uzupełnia pozostałe dane za nas. Nie jest do tego wymagane użycie jakichkolwiek formuł czy makr.

Excel to program, którego perfekcyjna znajomość jest w stanie otworzyć drzwi naszemu małemu geniuszowi do niejednej firmy. Jeśli wszystkie funkcje Excela uczeń będzie miał w małym paluszku – w zasadzie możemy być pewni o jego przyszłość. Już przecież jest specjalistą. Excel to na tyle ważny program, że Satya Nadella, prezes Microsoft, zapytany o jedną jedyną rzecz, bez której nie wyobraża sobie Microsoftu odparł, że to właśnie Excel.

OneNote, czyli cyfrowy notatnik na zapiski małe i duże (DARMOWY KURS ONLINE)

OneNote to następca wysłużonego notatnika z ołówkiem, którym sporządzaliśmy kiedyś szybkie szkice w szkolnej ławce. Nie dość, że zapisuje wszystkie szkice ucznia na bieżąco, to w połączeniu z komputerem z ekranem dotykowym oraz funkcjonalnością Windows Ink (dostępną w systemie Windows 10), obsługuje też pióro komputerowe, pozwalając uczniom na sporządzanie odręcznych notatek. Czy rzeczywiście warto zachęcać dziecko do takiej formy pisania, w epoce zdominowanej przez klawiatury? Zdecydowanie tak! Jak się bowiem okazuje, notatki cyfrowe sporządzane na komputerze odręcznie, za pomocą specjalnego pióra, mają znaczącą przewagę nad tymi spisanymi na klawiaturze. Dlaczego? Po pierwsze: lepiej stymulują mózg do efektywnego uczenia się. Po drugie – uczniowie zapamiętują lepiej i trwalej notatki spisane odręcznie, niż te same notatki pisane na klawiaturze komputerowej. Trudno w to uwierzyć? Oddajmy zatem głos samym naukowcom.

Audrey van der Meer oraz Ruud van der Weel, z Norweskiego Instytutu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim, placówki uchodzącej powszechnie za kuźnię noblistów. Dwoje naukowców przeprowadziło kompleksowe badanie na temat wpływu technologii na proces uczenia się, porównując treści, które studenci wprowadzali do komputera za pomocą klawiatury i pióra komputerowego. Wyniki pokazały, że pisanie i rysowanie za pomocą pióra komputerowego angażowało inne części mózgu, niż pisanie na klawiaturze komputerowej. Podczas sporządzania odręcznych, cyfrowych notatek, bardziej aktywne okazywały są położone głębiej obszary mózgu, odpowiedzialne za zapamiętywanie i uczenie się.

250 czujników wykrywających aktywność fal mózgowych umieszczonych w „czapkach”, które zakładali badani studenci, nie może się przecież mylić.

PowerPoint, czyli program, który zrobi z ucznia mistrza prezentacji (DARMOWY KURS ONLINE)

Kiedy wszystkie materiały są już napisane, równania policzone, a zdjęcia wybrane, to nie pozostało nic innego, jak zebrać wszystko w całość – i przygotować z tego prezentację, która zostanie przedstawiona przed klasą i nauczycielem. Już od pierwszych lat szkolnej przygody dzieci uczą się robić prezentacje multimedialne. To cenna umiejętność, która będzie im towarzyszyła przez cały proces edukacji, na studiach, a często również w pracy zawodowej. Umiejętność publicznego prezentowania swoich badań, osiągnięć, czy planów, jest dziś niezwykle istotna w dorosłym życiu. Dlatego warto oswajać dziecko z programem PowerPoint, już od początku przygody ucznia z komputerem. Sam PowerPoint może być również źródłem dobrej zabawy i krokiem rozwijającym pomysłowość dziecka.

Zależy Ci, aby prezentacja Twojego dziecka była wyjątkowa? Wcale nie musisz być ekspertem od PowerPointa, aby tworzyć w tym programie urzekające slajdy. Ta aplikacja Office zrobi to za Ciebie. W kilka sekund zamienisz proste slajdy – w prawdziwe dzieła sztuki. Pomogą w tym nowe opcje, takie jak „Projektant programu PowerPoint” czy przejście „Płynna zmiana”. Pozwalają one za pomocą kilku kliknięć, zamienić zwykłą prezentację w interaktywny film, którym uczeń zaimponuje przed całą klasą. Te kilka kliknięć ułatwi uczniowi stworzenie wrażenia płynnego ruchu w jego prezentacji i pozwoli tchnąć życie w slajdy. Wystarczy tylko zduplikować slajdy, które chcemy animować i przenieść obiekty zgodnie z planowanym ruchem, a następnie kliknąć przejście „Płynna zmiana”. Tak prosto powstają profesjonalne animacje, dzięki którym prezentację ogląda się niemal jak film!

PowerPoint ma jeszcze jedną, arcyważną zaletę dla przyszłych mówców i oratorów – widok prezentera. Pozwala on wyświetlić uczniowi prezentację na drugim ekranie, podczas gdy ekran jego komputera będzie służył uczniowi jako podręczna ściągawka. Może mieć na nim własne notatki ułatwiające prezentację, licznik czasu upływającego od rozpoczęcia przemówienia oraz następny w kolejce slajd, do którego będzie mógł się przygotować.

Rozsądne wdrażanie młodego prymusa w świat technologii, jest w dzisiejszej, mocno zdigitalizowanej rzeczywistości, niezbędnym elementem wychowania. Wybranie odpowiednich narzędzi, znalezienie złotego środka pomiędzy rozrywką i nauką oraz pomiędzy czasem spędzonym przed komputerem, a zabawami na świeżym powietrzu, jest niezwykle trudne. Na szczęście coraz częściej pojawiają się rodzinne usługi takie jak Office 365, które potrafią pomóc w organizacji czasu i nauki naszych małych geniuszy.

OneDrive, czyli wirtualny plecak, który nic nie waży, a w którym mieści się wszystko (DARMOWY KURS ONLINE)

Dzisiaj uczeń zamiast wkładać całą pracę domową do plecaka – może ją włożyć do chmury internetowej, która ramach pakietu Office 365 pełni rolę wirtualnego plecaka czy teczki. OneDrive pozwala uczniowi na zgromadzenie i uporządkowanie wszystkich potrzebnych plików w jednym miejscu. Za pomocą kilku kliknięć czy przeciągnięcia plików, uczeń wysyła teksty, filmy, zdjęcia, prezentacje i inne dokumenty do chmury. Co więcej: wszystkie materiały zgromadzone na tym wirtualnym dysku mogą być oznaczone i udostępnione np. uczniom pracującym w tym samym zespole. OneDrive to najprostszy sposób na dzielenie zawartością swojego plecaka z innymi uczniami. Dzięki niemu nie trzeba też spisywać pracy domowej z matematyki przed lekcją. Można ją rozwiązać wspólnymi siłami, ponieważ dokumenty tekstowe przechowywane na wirtualnym dysku OneDrive, mogą być na bieżąco edytowane w ramach współpracy między uczniami. I to w czasie rzeczywistym. Dzięki tej funkcji Jaś widzi na ekranie swojego komputera, co teraz wpisuje Ania, a Ania widzi poprawki nanoszone przez Jaśka w konkretnym miejscu. W ten sposób dzieci z tej samej klasy, które mogą mieszkać daleko od siebie, wspólnie odrobią pracę domową czy zrobią razem prezentację. I to bez konieczności zostawania po szkole. Zdalna współpraca nad wszystkimi plikami, którą umożliwia pakiet Office, pozwala jednocześnie zaoszczędzić czas rodziców, którzy nie muszą już jeździć ze swoimi prymusami na drugi koniec miasta.

ŹRÓDŁOMicrosoft