Samsung i SK Telecom pokazali zastosowanie technologii 5G podczas wyścigów samochodowych

Samsung Electronics i SK Telecom zaprezentowały, w jaki sposób technologia 5G może podnieść jakość wrażeń fanów wyścigów samochodowych. Pokaz, który odbył się 28 sierpnia br. na torze „Korea International Circuit”, był możliwy dzięki kompleksowym rozwiązaniom firmy Samsung, wykorzystującym fale milimetrowe (mmW) 5G, przekazywane przez stacje bazowe 5G New Radio (NR). Urządzenia te już od pierwszej połowy bieżącego roku są wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy wykorzystany do pokazu samochód wyścigowy poruszał się na torze z prędkością około 130 mil na godzinę (210 km/h), przeprowadzono próbę, która miała zweryfikować stabilność i wydajność transmisji danych za pomocą sieci 5G w czasie rzeczywistym. Prędkości transmisji danych podczas testu osiągnęły 1Gb/s, co świadczy o możliwości pobierania wielu gigabitów na urządzenie 5G w samochodzie wyścigowym, dzięki wykorzystaniu pasma 200 MHz widma 28 GHz.

Wysokie prędkości sieci 5G, natychmiastowa komunikacja i bezproblemowe przesyłanie pozwalają na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa transferu wideo z i do samochodów wyścigowych, osiągających zawrotne prędkości. Materiał przesłany z samochodu wyścigowego można wykorzystać do realizacji transmisji na żywo, prezentującej wiele punktów obserwacji zmagań kierowców. Wystarczy do relacji wykorzystać rozwiązanie T Live Caster 5G firmy SK Telecom.

Test wykazał, że technologia mmWave może uwolnić pełny potencjał 5G w zakresie innowacyjnych zastosowań i modeli biznesowych, np. oferując widzom sportów motorowych zupełnie nowe doznania wizualne. Na przykład kamery wbudowane w kokpity samochodowe będą mogły w czasie rzeczywistym przesyłać wideo z każdego pojazdu za pośrednictwem łączy bezprzewodowych 5G, umożliwiając widzom oglądanie wyrazistych scen z wyścigu dokładnie tak, jak widzi je kierowca. Dzięki opcjom VR, AR i 360° fani wyścigów będą mogli cieszyć się wciągającymi wrażeniami z jazdy samochodem pędzącym z ogromną prędkością.

“Technologia 5G stworzyła zupełnie nowe możliwości” – powiedział Jaeho Jeon, ExecutiveVice President, Head of R&D, Networks Business w Samsung Electronics – “Samsung plasuje się w czołówce światowych operatorów, oferując zarówno konsumentom, jak i biznesowi korzyści płynące z sieci 5G i pomagając im w tworzeniu komercyjnych sieci 5G. Ta dzisiejsza próba stanowi doskonały przykład przeniesienia doznań fanów wyścigów samochodowych na wyższy poziom”.

“Technologia 5G to znacznie więcej niż tylko wyższe prędkości transferu danych. Stanowi ona motor, który napędza zmiany w dotychczasowych modelach biznesowych w kierunkach, o których dotychczas mogliśmy tylko marzyć” – powiedział Park Jin-hyo, Chief Technology Officer and Head of ICT R&D Center of SK Telecom – “Będziemy kontynuować ścisłą współpracę z firmą Samsung, aby przesunąć granice możliwości technologii 5G i zmaksymalizować jej wydajność”.

To już kolejny taki test, zrealizowany przez Samsung. We wrześniu 2017 r. w Korei firma dokonała bowiem pierwszego na świecie połączenia w technologii 5G między stacją bazową a pojazdem poruszającym się z prędkością 127 mil na godzinę (205 km/h), zakończonego transferem danych z prędkością 1Gb/s.

ŹRÓDŁOSamsung