Październik i listopad to czas, kiedy szczególnie dbamy o groby swoich bliskich. Jednak mimo naszych największych starań, nie zawsze udaje nam się ochronić je przed wandalami, kradzieżą czy zniszczeniem. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, które pomoże naprawić szkody w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.
Zainteresowanie ubezpieczeniami nagrobków rośnie zwykle w okolicach dnia Wszystkich Świętych. Nowy nagrobek może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy zł (zależy to od materiału, wielkości oraz ozdób rzeźbiarskich). Kosztowne są także ich naprawy i wszelkie inne usługi kamieniarskie. Dlatego, by w razie zniszczenia, np. płyty czy kamiennego wazonu, nie płacić z własnej kieszeni, warto pomyśleć o stosownym ubezpieczeniu.
PZU posiada w swojej ofercie taką polisę już od kilkunastu lat. Nagrobki można objąć ochroną w ubezpieczeniu PZU Dom. Razem z ubezpieczeniem domu lub mieszkania albo osobno – na indywidualnej polisie. Ochrona obejmuje grobowce lub tradycyjne nagrobki składające się z płyty na cokole oraz tablicy z napisami. Chronione są też rzeźby i inne elementy ozdobne, np. wbudowane wazony. Możemy dodatkowo ubezpieczyć ławkę przy nagrobku lub nawierzchnię dookoła niego.
Co obejmuje ubezpieczenie
Dzięki ubezpieczeniu można otrzymać odszkodowanie, gdy nagrobek zostanie zniszczony lub uszkodzony w wyniku zdarzeń atmosferycznych, np.:
- gwałtownej ulewy,
- huraganu,
- powodzi,
- trzęsienia ziemi,
- naporu śniegu zalegającego po opadzie.
Ponadto polisa zapewnia ochronę, gdy nagrobek zniszczą wandale, uszkodzi go np. drzewo lub gdy złodzieje ukradną przymocowane do niego elementy (np. rzeźbę lub kamienny wazon).
Aby zabezpieczyć miejsce pochówku w możliwie najszepszy sposób, możemy wybrać wariant „Od Wszystkich Ryzyk”. Wówczas ochrona będzie działała również wtedy, gdy np. na nagrobek przewróci się na ogrodzenie lub sąsiedni pomnik, zniszczy go dzikie zwierzę lub pracownicy firmy kamieniarskiej podczas budowy sąsiedniego grobu.
Ochroną nie są objęte wieńce, kwiaty, znicze, wazony i inne ozdoby, które nie są trwale związane z nagrobkiem.
Co zrobić w razie zniszczenia nagrobka
Ubezpieczenie nagrobka to wydatek średnio 120 zł rocznie. Składka zależy od sumy ubezpieczenia i wybranego zakresu. Warto mieć zdjęcia nagrobka, który ubezpieczamy, aby w razie potrzeby rzeczoznawca nie miał problemu z oszacowaniem wartości szkody. Jeśli dojdzie do kradzieży albo wandalizmu, dobrze jest najpierw powiadomić o tym zarząd cmentarza lub policję. Na zgłoszenie każdej szkody do PZU mamy 7 dni. A potem wystarczy poczekać na odszkodowanie – maksymalnie 30 dni od zgłoszenia szkody.