Drony – zalety i ryzyka, które warto ubezpieczyć

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż 83 tys. lotów tygodniowo[1], czyli średnio 12 tys. dziennie. Z roku na rok coraz więcej ludzi rozpoczyna swoją przygodę z tym sprzętem, dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie i rozważyć ubezpieczenie dla pilota drona.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w styczniu 2024 roku w Polsce było zarejestrowanych 223 349 operatorów SBSP[2]. Najwięcej osób lata w okresie od maja do lipca (średnio 83 tys. tygodniowo[3]), czyli wtedy, gdy pogoda najbardziej sprzyja lotom. Dlatego kwiecień to dobry czas, by odpowiednio przygotować się do sezonu „w przestworzach” i zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Drony – zalety i ryzyka, które warto ubezpieczyć

Drony umożliwiają uchwycenie niezapomnianych chwil i krajobrazów z zupełnie nowej perspektywy. A umiejętności Polaków w tworzeniu wyjątkowych kadrów są znane i doceniane na arenie międzynarodowej. W zeszłorocznej edycji konkursu Drone Photo Awards, międzynarodowego konkursu poświęconego fotografii lotniczej, triumfowało aż pięciu Polaków[4]. Drony stając się coraz bardziej dostępne i funkcjonalne, zyskują na popularności nie tylko wśród profesjonalistów, ale także amatorów, którzy pragną dokumentować swoje podróże, imprezy plenerowe, koncerty, wesela oraz inne ważne wydarzenia życiowe.

Obecne przepisy nie nakładają obowiązku posiadania polisy OC dla operatorów mniejszych dronów. Jednak zgodnie z zaleceniami Urzędu Lotnictwa Cywilnego każdy operator powinien posiadać takie ubezpieczenie. Ogranicza to problemy i obowiązek ponoszenia kosztów ewentualnych szkód w razie wypadku lub awarii drona.

Wraz z rosnącą popularnością dronów, rośnie też potrzeba zwiększania świadomości na temat ryzyk związanych z ich użytkowaniem. To, co czyni drony atrakcyjnymi, czyli zdolność do lotu i rejestrowania z wysokości – jest również źródłem potencjalnych zagrożeń. Na co dzień w pracy w spotykamy się z sytuacjami, gdy dron na przykład rozbije szybę w samochodzie czy uszkodzi dach budynku. Może zdarzyć się też, że lądujący dron wymknie się spod kontroli i wleci w grupę osób, przez co któraś z nich dozna uszczerbku. Dlatego też warto rozważyć wykupienie OC pilota drona, które może zapewnić ochronę w przypadku wyrządzonych szkód. Takie ubezpieczenie jest szczególnie ważne, gdy używamy dronów w miejscach publicznych, gdzie ryzyko potencjalnych incydentów jest wyższe – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek z Wienera.

OC pilota drona dla pasjonatów i profesjonalistów

Przykładowo, ubezpieczenie Wienera – OC pilota drona obejmuje loty zarówno w kategorii otwartej (czyli odbywające się w zasięgu wzroku i do wysokości 120m), jak i szczególnej (która wymaga zgody lub złożenia deklaracji w ULC). Zakres ubezpieczenia obejmuje uszkodzenia przedmiotów oraz szkody wyrządzone osobom.

W Wienerze ochrona może być udzielona w dwóch opcjach: w wariancie rekreacyjnym albo w wariancie rekreacyjnym i wariancie profesjonalnym jednocześnie. Wariant rekreacyjny dotyczy operacji wykonywanych dronem związanych z zainteresowaniami operatora, w celu odpoczynku i rozrywki, w czasie wolnym od pracy. Natomiast wariant profesjonalny, obejmuje loty wykonywane w celach w celach komercyjnych, w związku z wykonywaniem pracy (z wyłączeniem lotów o podwyższonym ryzyku – wskazanych w OWU) lub w czasie udziału w zawodach, zorganizowanych imprezach czy pokazach, niezależnie od faktu, czy udział w nich wiąże się z uzyskaniem dochodu. Polisę za opłatą dodatkowej składki można rozszerzyć na terytorium całego świata, z wyłączeniem USA, Japonii i Kanady.

Taka ochrona zapewnia komfort psychiczny, ponieważ chroni finansowo w przypadku, gdy dron zniszczy lub uszkodzi samochód czy budynek. Pomoże również, gdy uszczerbku dozna osoba postronna. Warto pamiętać, że nie można przewidzieć nieszczęśliwych zdarzeń, ale zawsze warto zabezpieczyć się przed ich finansowymi skutkami. W takiej sytuacji ubezpieczenie pokryje koszty naprawy lub odszkodowania – Agnieszka Włodarska-Poloczek z Wienera.

Przed zakupem polisy OC drona zawsze warto dokładnie zapoznać się z umową i skonsultować się z zaufanym agentem, który wytłumaczy zakres ochrony i warunki ubezpieczenia.

[1] https://www.pansa.pl/podsumowanie-ruchu-bezzalogowych-statkow-powietrznych-w-2023-r/ 

[2] https://www.swiatdronow.pl/statystyki-operatorow-i-pilotow-w-polsce-dane-z-9-01-2024-r

[3] https://www.pansa.pl/podsumowanie-ruchu-bezzalogowych-statkow-powietrznych-w-2023-r/ 

[4]https://www.fotopolis.pl/inspiracje/galerie/36904-polacy-wsrod-zwyciezcow-drone-photo-awards-2023-oto-najlepsze-dronowe-zdjecia-ostatniego-roku

ŹRÓDŁOWiener