Tomek Kowalski – podopieczny Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym na Przystanku Woodstock

Już dzisiaj o 20:00 na małej scenie Przystanku Woodstock Tomek Kowalski  wystąpi w egzoszkielecie. To ważny etap w jego powrocie do życia sprzed ciężkiego wypadku, w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół.

Determinacja wokalisty oraz intensywna rehabilitacja pozwoliły na to, aby nieco w ponad rok po wypadku, Tomek wziął udział w wydarzeniu, które przyciąga kilkaset tysięcy uczestników. To pierwszy taki koncert w jego życiu. Dotychczas dzięki wsparciu Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym ERGO Hestii, w tym także ćwiczeniom z wykorzystaniem egzoszkieletu, Tomek dał kilka mniejszych koncertów oraz w kwietniu tego roku – zaśpiewał w scenie bisowej spektaklu „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskim. Kolejnym celem Tomka jest powrót do występów z zespołem Fama Blues Band (FBB) oraz wydanie solowej płyty.

Koncert Tomka transmitowany będzie na żywo w TV Kręcioła. Relacja zdjęciowa pojawi się natomiast na twitterowym koncie Grupy ERGO Hestia.  Tomek zaśpiewa w trzech utworach, w solowym wykonaniu  „Adres w sercu” i w zbiorowym „Nadzieja” oraz „Mój dom”.

Kiedy kilka miesięcy temu Tomek Kowalski, wokalista i zwycięzca programu Must be the Music, uległ poważnemu wypadkowi, niewiele osób dawało mu szansę na powrót do normalnego życia. Przez kilka tygodni leżał w śpiączce. Doznał poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego i jest sparaliżowany od pasa w dół. Tomek od samego początku był bardzo mocno zdeterminowany, żeby odzyskać sprawność. Marzył o powrocie na scenę i grze w piłkę z synem, dlatego kiedy dostał propozycję rehabilitacji w Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym ERGO Hestii, długo się nie zastanawiał nad jej przyjęciem.

Dziś może być uznawany za jednego z ambasadorów rehabilitacji w Polsce –  swoje postępy w powrocie do sprawności od kilku miesięcy dokumentuje na blogu www.mamwyzwanie.pl, mobilizując do działania innych poszkodowanych.

Od kilku miesięcy podopieczni Centrum mają do dyspozycji jedno z najnowocześniejszych urządzeń rehabilitacyjnych – egzoszkielet EKSO. Dzięki temu sprzętowi poszkodowani w wypadkach mają szansę na jeszcze skuteczniejszą rehabilitację i nadzieję na szybszy powrót do zdrowia. Egzoszkielet służy przede wszystkim osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Pacjenci mogą na nim ćwiczyć w oczekiwaniu na moment, w którym możliwe będzie zrekonstruowanie uszkodzonego kręgosłupa. Sprzęt pomaga też psychicznie. Osoby z urazami rdzenia to często pacjenci, którzy stracili władzę w nogach z dnia na dzień. Jeszcze chwilę wcześniej byli sprawni fizycznie, teraz mierzą się z dużą niepełnosprawnością. Jeśli choć na chwilę mogą przebywać w ruchu i w pionie – powraca im nadzieja.

Więcej informacji o Centrum oraz historie poszkodowanych można znaleźć na stronie www.cpop.pl.

Źródło: Ergo Hestia