Stołeczni kierowcy chętniej niż zmotoryzowani w innych regionach korzystają z polis AC. Statystyki AB Port, warszawskiej firmy pośrednictwa ubezpieczeniowego, wskazują, że 34 proc. kierowców w Warszawie wykupiło autocasco. W całym kraju po polisy te sięga 26,5 proc. zmotoryzowanych.
Zainteresowanie ubezpieczeniami autocasco jest w stolicy jest większe niż w innych częściach Polski. Głównych przyczyn lepszej sprzedaży AC w Warszawie i jej okolicach eksperci AB Port upatrują w większej liczbie samochodów i motocykli, wyższych wskaźnikach wypadków i lepszej sytuacji ekonomicznej kierowców w tym regionie.
Na ok. 21 mln samochodów i motocykli zarejestrowanych w Polsce, blisko 1,5 mln jest zarejestrowanych w Warszawie. Oznacza to, że 6 proc. ogółu aut i motocykli przypada na największą aglomerację miejską.
W Warszawie dochodzi też do największej liczby wypadków. W samej tylko stolicy dochodzi do 5,8 proc. wszystkich wypadków w Polsce. Dodając do tego dane z pozostałej części województwa mazowieckiego wskaźnik ten wzrośnie do niemal 15 proc.
Właśnie dlatego na 100 sprzedanych w Warszawie i jej okolicach obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli tzw. komunikacyjnego OC, przypadają 34 polisy autocasco.
– Dane AB Port wskazują, że warszawscy kierowcy są bardziej świadomi korzyści wynikających z ochrony, jaką gwarantuje polisa autocasco. Skłonność do zabezpieczania własnego portfela przed wydatkami, jakie czekają kierowcę, który spowodował wypadek to także rezultat doświadczeń i obserwacji zdarzeń w ruchu drogowym, których w Warszawie jest więcej niż w innych regionach Polski – tłumaczy Artur Żuliński, współwłaściciel multiagencji AB Port.
Ponadto z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne miesięczne dochody na osobę w gospodarstwach domowych w województwie mazowieckim sięgały w 2014 r. ponad 127 proc. średniej krajowej. To zdecydowanie najwyższy wskaźnik na polskiej mapie dochodów.
– Autocasco to polisa nieobowiązkowa, która stanowi dla zmotoryzowanych dodatkowy wydatek. Dlatego na jej zakup decydują się z reguły kierowcy lepiej sytuowani. W Warszawie i jej okolicach jest ich więcej niż w innych częściach kraju – wyjaśnia Artur Żuliński, współwłaściciel multiagencji AB Port.
Zainteresowanie autocasco w przekroju całego kraju jest niższe. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec 2014 r. w Polsce było 19,6 mln czynnych obowiązkowych polis OC oraz 5,2 mln ubezpieczeń AC. Oznacza to, że zaledwie 26,5 proc. właścicieli samochodów i motocykli, którzy wykupili obowiązkowe OC, było też objętych ochroną autocasco.
– W Polsce tylko co czwarty zmotoryzowany może liczyć na to, że gdy spowoduje zdarzenie drogowe, jego pojazd zostanie naprawiony na koszt ubezpieczyciela. W Warszawie wskaźnik ten jest wyższy. Z korzyści, jakie daje autocasco skorzysta co trzeci kierowca. Jeśli stłuczka będzie więc z jego winy, swój samochód lub motocykl będzie mógł naprawić na koszt ubezpieczyciela – przypomina Artur Żuliński.
źródlo: AB Port