Ukończenie studiów to dziś w zasadzie niezbędny element edukacji. Dzięki coraz szybszym i łatwiejszym podróżom świat nieustannie się kurczy, a wybór uczelni nie tylko w innym kraju, ale nawet na innym kontynencie, nie jest już niczym zaskakującym. Ważne jednak, by przy podejmowaniu takiej decyzji w pełni zdawać sobie sprawę z jej kosztów. Coroczny raport „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” opracowany na zlecenie Aegon podsumowuje informacje o najlepszych możliwościach edukacyjnych w wybranych krajach i związanych z nimi wydatkach.
Żyjemy w świecie, w którym pewne jest tylko jedno – zmiana. Postęp technologii, globalizacja, łatwość przemieszczania się i dostępność urządzeń mobilnych sprawiają, że jesteśmy w ciągłym ruchu. Zmieniamy się nie tylko my, ale także rynek pracy, szkolnictwa i nauki. Powstają nowe zawody i branże, a stare muszą nadążyć za zmianą lub ustąpić miejsca tym, które nadchodzą. Dlatego tak ważne jest trzymanie ręki na pulsie i nieustanne obserwowanie trendów. Tylko w ten sposób możemy dostosować się do oczekiwań rynku i pozostać w grze – mówi Arkadiusz Chmurzyński, dyrektor Marketingu i e-commerce w Aegon.
Ile kosztują studia?
Najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce od lat niezmiennie pozostaje informatyka – nic dziwnego, skoro na szczycie listy najbardziej atrakcyjnych zawodów znajdują się programista i specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Podobnie jak w zeszłym roku na drugim miejscu znalazło się zarządzanie, na trzecie natomiast awansowała psychologia, wypierając prawo.
Osoby, którą chcą kształcić się na najlepszych prywatnych uczelniach, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami – rok studiów informatycznych może kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Do bardzo wysokich należą również opłaty za czesne na studiach psychologicznych.
Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, należy jednak pamiętać o kosztach utrzymania w danym mieście. Według raportu to od 1 tysiąca zł miesięcznie w przypadku studenta żyjącego oszczędnie, do 3,5 tysiąca w przypadku osoby rozrzutnej.
A może za granicę?
Nauka za granicą to nie tylko dobre wykształcenie, lecz także możliwość nawiązania nowych kontaktów i poznania innej kultury, a w przyszłości łatwiejszego znalezienia pracy w międzynarodowych firmach. Raport Aegon podaje koszty studiowania i utrzymania w krajach najchętniej wybieranych przez młodych ludzi z Polski – w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Są one zdecydowanie wyższe niż w Polsce i mogą wynieść kilkadziesiąt, a w USA nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Bardzo wysokie są również koszty utrzymania.
Raport jest dostępny na stronie internetowej Aegon: aegon.pl/edu
Badanie „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” zostało przeprowadzone przez Millward Brown S.A. we wrześniu 2018 r. na zlecenie Aegon, metodą desk research polegającą na zbieraniu i analizie danych zastanych z wielu ogólnodostępnych źródeł. Były to m.in. różnego rodzaju publikacje prasowe, oficjalne raporty publikowane przez stosowne urzędy czy instytucje.