Wystartowała aplikacja Mój Aegon do zdalnej sprzedaży ubezpieczeń na życie

Aegon Polska uruchomił aplikację Mój Aegon, dzięki której klienci mogą zdalnie zawierać umowy ubezpieczenia. Obecne wdrożenie jest pierwszą fazą projektu, który zakłada stworzenie online’owej platformy do całościowej obsługi ubezpieczeń na życie bez wychodzenia z domu.

Dzięki aplikacji klienci ubezpieczyciela mogą zdalnie złożyć wniosek i podpisać umowę ubezpieczenia na życie. Nie muszą drukować dokumentów oraz podpisywać ich fizycznie. Cały proces odbywa się cyfrowo, łącznie z podpisem pod ankietą medyczną.

Wdrażane przez ubezpieczyciela rozwiązanie jest zintegrowane z aplikacją sprzedażową towarzystwa. Klient, po tym jak razem z agentem wypełni wniosek (np. łącząc się z nim podczas wideokonferencji), dostaje mail z kompletem dokumentów oraz opcją złożenia podpisu cyfrowo przez aplikację Mój Aegon. Dzięki rozwiązaniu agent ma pewność, że złożony wniosek jest poprawny i kompletny. Prawie 60 proc. czasu pracy agenta od momentu złożenia wniosku do przesłania go do ubezpieczyciela to proces sprawdzania dokumentów papierowych i uzupełniania braków. Przy korzystaniu z aplikacji Mój Aegon problem znika, bo klient działa w pełni cyfrowym procesie.

– Dzięki realizacji całego procesu online agent ma pełną kontrolę nad przebiegiem sprzedaży ubezpieczenia. Kluczowe elementy tego procesu związane z potwierdzeniem tożsamości, czy podpisaniem dokumentów przez klienta mogą teraz być wykonane sprawniej, nawet w trakcie jednego kontaktu z klientem. Nasze rozwiązanie pomoże współpracującym z nami pośrednikom zwiększyć  efektywność i koncentrować się na najważniejszym aspekcie ich pracy – rozmowie z klientami. Nie byłoby to możliwe bez zapoczątkowanej znacznie wcześniej digitalizacji naszych procesów. Najpierw bowiem powstała nowoczesna aplikacja sprzedażowa Salsa, która prowadzi agenta i klienta przez wszystkie etapy procesu sprzedaży: analizę potrzeb, rekomendację adekwatnego produktu i zebranie informacji koniecznych do wystawienia polisy. Obecnie rozszerzyliśmy ten proces o zdalne potwierdzanie tożsamości i elektroniczny podpis klienta – mówi Jan Zimowicz, członek zarządu Aegon Polska.         

Uwierzytelnienie tożsamości oparte jest na usłudze mojeID, rozwiązaniu zaprojektowanym przez KIR. System umożliwia identyfikację i logowanie się na platformie Mój Aegon za pomocą danych posiadanych przez dostawców tożsamości uczestniczących w mojeID, obecnie danych bankowych. Klient po wejściu do serwisu mojeID wybiera swój bank, następnie jest przekierowywany do witryny bankowej, gdzie po zalogowaniu i udzieleniu zgody bank potwierdza jego tożsamość, po czym klient wraca do aplikacji Mój Aegon. Co ważne, bank nie śledzi aktywności klienta poza systemem bankowym, a ubezpieczyciel nie zna danych logowania na rachunek osobisty klienta.

Całkowity digital

Obecne wdrożenie to tylko element docelowego serwisu. Mój Aegon jest projektowany jako wszechstronna platforma do kontaktu i obsługi klienta, a także archiwizacji dokumentów. Za pośrednictwem serwisu klient może już podpisać umowę, a wkrótce również zrobić zlecenia dotyczące swojej polisy np. zmienić dane osobowe czy ustanowić uposażonego. Na bieżąco może też sprawdzić szczegóły swoich umów, zapoznać się z OWU, regulaminami i innymi istotnymi dokumentami.

Pandemia była akceleratorem w przenoszeniu naszych codziennych spraw i zwyczajów zakupowych do świata online. W ciągu roku zrobiliśmy postęp, który w normalnych okolicznościach zająłby kilka lat, bo takie są oczekiwania klientów i partnerów. Jako Aegon chcemy być w czołówce cyfrowych firm ubezpieczeniowych, zapewniając naszym partnerom sprzedaży i klientom w pełni zdalny, wygodny i efektywny proces zarówno zawarcia, jak i późniejszej obsługi ubezpieczenia życiowego – dodaje Jan Zimowicz.

ŹRÓDŁOAegon