Ekonomiści PKO Banku Polskiego na podium rankingu trafności prognoz „Parkietu”

  • Po I kwartale 2017 roku ekonomiści PKO Banku Polskiego zajmują drugie miejsce w konkursie prognostycznym Gazety Giełdy „Parkiet”. 

  • Uplasowali się na podium zarówno w zakresie prognoz wskaźników makroekonomicznych jak i prognoz mieszanych.

Prognozy gospodarcze ekonomistów PKO Banku Polskiego w I kwartale roku po raz kolejny właściwie przewidywały odczyty najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Zespół głównego ekonomisty Banku Piotra Bujaka, wyróżnił się m.in. celnymi prognozami w zakresie dynamiki wynagrodzeń, podaży pieniądza, cen produkcji, a także WIG20.

W konkursie prognostycznym „Parkietu” biorą udział 23 zespoły ekonomistów z banków, domów maklerskich i TFI. Uczestnicy rywalizacji pod koniec każdego miesiąca przesyłają do redakcji szacunki dotyczące odczytów najważniejszych publikowanych w kolejnym miesiącu wskaźników makroekonomicznych. W rankingu ogólnym 65-proc. wagę mają wyniki za prognozy wskaźników makroekonomicznych, a 35-proc. za miesięczne i kwartalne prognozy wskaźników rynkowych. Ekonomiści Banku zajęli drugie miejsca zarówno w kategorii wskaźników makroekonomicznych, jak i rankingu ogólnym.

– Pierwszy kwartał roku charakteryzował się dużą liczbą zaskakujących odczytów wskaźników makro. Tym bardziej cieszę się, że zespół na którego czele stoję trafnie przewidział to, co faktycznie stało się w polskiej i światowej gospodarce. Ranking “Parkietu” systematycznie wskazuje na rosnącą trafność prognoz PKO Banku Polskiego. Już trzeci rok z rzędu jesteśmy w ścisłej czołówce tego zestawienia. W 2016 r. byliśmy także na podium w rankingach prognoz makro dla Polski wg agencji Reuters i dziennika Rzeczpospolita – podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Prognozy ekonomistów Banku na bieżąco są publikowane m.in. na stronie Centrum Analiz PKO Banku Polskiego http://www.pkobp.pl/centrum-analiz/.

ŹRÓDŁOPKO Bank Polski