Jak sprawozdawczość niefinansowa wpływa na rozwój gospodarki. Raport ESG, grudzień 2023 r.

Sprawozdawczość niefinansowa, czyli ujawnianie informacji o wpływie działalności gospodarczej na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, zyskuje na znaczeniu w Europie i na świecie. W Polsce, gdzie obowiązek raportowania niefinansowego dotyczy ponad 800 podmiotów, istnieje potrzeba zwiększenia świadomości i kompetencji w tej dziedzinie. Dlatego SGH, Deloitte i BIK przygotowały wspólny Raport ESG, który analizuje aktualne trendy, wyzwania i perspektywy dla sprawozdawczości niefinansowej w Polsce i Europie.

Raport ESG jest efektem partnerskiej i merytorycznej współpracy trzech instytucji: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Deloitte Polska i Biura Informacji Kredytowej. Raport zawiera m.in. przegląd regulacji unijnych i krajowych dotyczących sprawozdawczości niefinansowej. Omawia on planowane zmiany i ich wpływ na podmioty zobowiązane do raportowania. Analiza najlepszych praktyk i standardów w zakresie sprawozdawczości niefinansowej porównuje polskie i europejskie raporty ESG pod kątem jakości, treści i formy. Ponadto, wskazuje na rolę sektora bankowego w kształtowaniu właściwych postaw w gospodarce i znaczenia, jakie w tych działaniach może przynieść właściwie rozumiana sprawozdawczość niefinansowa. Wreszcie, prezentuje Platformę ESG BIK, która jest przykładem unikalnego standardu wymiany i raportowania danych.

– Dążenie do zrównoważonego rozwoju jest obecnie ważnym elementem strategii każdej odpowiedzialnej firmy. W Grupie BIK mocno w to wierzymy i działamy już dzisiaj, tworząc unikalne rozwiązanie sektorowe – Platformę ESG BIK. To nowy standard do gromadzenia i zarządzania danymi z obszaru ESG, który usprawni procesy w bankach i wpłynie pozytywnie na transparentność w zakresie finansowania zrównoważonego rozwoju – mówi Andrzej Zduńczyk, dyrektor Rynku Instytucji Finansowych w BIK.

Raport ESG to źródło wiedzy i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych tematyką sprawozdawczości niefinansowej. Jest źródłem aktualnej i rzetelnej wiedzy, ale także inspiracją dla instytucji finansowych do podjęcia pierwszych lub kolejnych kroków w kierunku cyfryzacji swoich procesów i usług, zwiększenia zaufania klientów, jak i kreowania wartości dla społeczeństwa i środowiska.

– Raport ESG dołącza do serii raportów wydawanych przez Centrum Procesów Bankowych i Informacji działającym przy Związku Banków Polskich. Nasze raporty, adresowane do banków i innych instytucji finansowych, są poświęcone najbardziej przyszłościowym technologiom w dobie transformacji cyfrowej. Pozwalają być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w swojej branży. Opracowywane przez wybitnych ekspertów oraz wykładowców ze środowiska akademickiego, łączą wiedzę teoretyczną z praktycznym doradztwem. Raport ESG, który oddajemy w ręce Czytelników jako pierwszy w 2024 roku, jest szczególnie istotny w kontekście rosnących oczekiwań regulatorów, inwestorów i konsumentów wobec sektora finansowego w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Paweł Minkina, wiceprezes Zarządu Centrum Procesów Bankowych i Informacji.

Pobierz: Raport ESG

ŹRÓDŁOBIK