Nadrzędną jednostką „POMOCY INNYM” jest Fundacja Banku Millennium, która wspiera najbardziej potrzebujących, szerząc ideę wolontariatu wśród pracowników Banku Millennium, tworząc im szansę na rozwój działań „wolontariackich”.
Dzięki temu osiąga swój zamierzony cel: niesienie pomocy tam, gdzie o nią najtrudniej. Wolontariuszy w naszym banku jest naprawdę wielu:)
Jedni zdeklarowani, otwarci, gotowi do aktywności „w każdym momencie”, ochoczo podejmujący się kolejnych akcji, inni działający w ukryciu – bez rozgłosu pomagający innym. Jest jeszcze trzecia grupa – ukryci w nas wolontariusze, potrzebujący impulsu do działania, którzy wiedzą, że chcą wspierać, ale tylko oglądają i słuchają o wolontariacie. Już prawie działają, ale odkładają pomoc „na czas kiedy będzie czas”…
„Ten” czas wsparcia przyszedł wraz z programem #słuchaMYwspieraMY!
- Program #słuchaMywspieraMy przyniósł wiele dobrego nie tylko beneficjentom. Poruszył społeczność banku, zainspirował do działania. Pracownicy Banku Millennium od lat pokazują, jaką wartością jest wolontariat – nie tylko dla samych beneficjentów, ale dla firmy, panującej w niej kultury organizacyjnej, społeczności oraz dla nich samych, program #słuchaMywspieraMy skoncentrował uwagę pracowników na potrzebujących, ale także na siebie nawzajem.
- Praca wolontariusza to najlepsza forma pomocy, współpracy, która skupia kolejne osoby wokół potrzebujących, skłania ich do przemyśleń i podjęcia działania na rzecz ubóstwa, ludzkich tragedii, niemocy czy samotności.
- Nazwa projektu okazała się strzałem w dziesiątkę. #słuchaMYwspieraMY to projekt oparty na empatii, obserwacji i ocenie otoczenia, weryfikacji faktycznych, nie wydumanych potrzeb i wreszcie działania – podania dłoni tam, gdzie pomoc jest naprawdę, najbardziej potrzebna, zwłaszcza w okoliczności „około covidowej”.
- Projekt wystartował 29 października 2021 i był realizowany do końca 2021 roku.
Zasięg projektu #słuchaMYwspieraMY
- Projekt skierowany został do wszystkich pracowników Grupy Banku Millennium i placówek partnerskich banku.
- Wymagał aktywności Lidera prowadzącego projekt, zgłoszenia projektu skierowanego na wsparcie dla osoby lub instytucji i zaangażowania kolegów do podjęcia działań pomocowych na rzecz wybranych przez siebie osób lub instytucji społecznych, które znalazły się w trudnej sytuacji w czasie pandemii Covid19.
- Najczęściej liderami projektów były osoby, dla których rola Wolontariusza nie jest niczym nowym, ale wśród nich znaleźli się także Ci, którzy zawsze chcieli pomagać innym, a nie mieli dotąd na to środków finansowych.
- Program #słuchaMywspieramy to projekt grantowy, który polega na dofinansowaniu działań wolontariuszy. „Dofinansowaniu”, ponieważ główną wartością i „walutą” projektu było i jest zaangażowanie pracowników wokół tematu, wartości programu i działalności Fundacji Banku Millennium, a także ich czas, poświęcenie dla dobra innych osób, współpraca między ludźmi oraz łączenie sił, opartych także na dołączeniu rodzin i przyjaciół wolontariuszy do wspólnej akcji.
- W ramach akcji #słuchaMYwspieraMY liderzy projektu sami poszukiwali osób lub instytucji, które ucierpiały w wyniku pandemii i wymagały wsparcia.
- Liderzy gromadzili wokół projektu wolontariuszy – ochotników, kolegów z pracy, w grupach dwu i więcej osobowych, zgłaszali wnioski, opisywali etapy pomocy i wsparcie, jakim chcieli obdarzyć potrzebujących. Ich praca była dokładna i przemyślana.
- Zgłoszone projekty zostały poddane ocenie 14 Jurorów, wybranych spośród Pracowników Banku Millennium.
- Nagrodzone projekty otrzyłay grant od Fundacji Banku Millennium – w wysokościach 2900 pln i 4900pln na realizację działań pomocowych. Kwota przyznanego grantu była zależna od ilości wolontariuszy, rodzaju oferowanej pomocy, zakresu aktywności i zaplanowanych działań wolontariuszy.
- Celem projektu było skupienie wokół wolontariatu, zaangażowanie pracowników wokół wspólnej idei – niesienia i szerzenia pomocy, przekazywanie jej dalej.
Projekty otrzymały granty = dofinansowanie, ale najważniejsze w projekcie było pokazanie ludzkiej solidarności, promocja własnych działań oraz długotrwały wpływ akcji na życie społeczności lokalnej.
- Wolontariat #słuchamywspieraMy to wartości i korzyści, których nie da się przeliczyć na pieniądze: uśmiech, łzy wzruszenia, niedowierzanie, a raczej…przywrócenie wiary w innych ludzi w czasach naprawdę wyjątkowych, które niestety sprzyjają koncentracji na sobie. Do swoich realizacji wolontariusze angażowali rodziny i bliskich, którzy aktywnie, wspólnie z nimi nieśli pomoc.
Efekty programu #słuchaMywspieraMY
Projekt grantowy poruszył naszą społecznością bankową. Poruszył ukryte w nas emocje już na etapie prac przygotowawczych, kolejno w trakcie weryfikacji zgłoszeń, podczas obrad Jury, przyznawania zwycięskich grantów i wreszcie – w toku realizacji wolontariatów.
- Przyznaliśmy 21 grantów.
- Wsparcie otrzymało 2638 (małych i dużych) beneficjentów – wychowanków placówek społecznych, domów dziecka, osób, niepełnosprawnych, przedszkolaków uczniów, uczniów klas integracyjnych i specjalnych, samotnych seniorów.
- Nasi Wolontariusze pomocą otoczyli także pojedyncze osoby, które po chorobie lub w obliczu utraty możliwości zarobkowania znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, także finansowej. Swoje wsparcie okazali także osobom w kryzysie bezdomności.
- Każdy z realizowanych projektów był wyjątkowy.
Nasi Wolontariusze w ramach #słuchaMywspieramy pomogli m.in.:
- Przedszkolom, Szkołom Podstawowym i Zespołom Kształcenia i Wychowania, Szkołom z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi,
- Domom Dziecka: „Dworek” w Dąbrowicach, „Nowy Dom” w Przybysławicach, Miłowicach, Kiedosach, przedszkolom w Warszawie i Skierniewicach, Dziennemu Domowi opieki Seniora w Skierniewicach, osobom pozostającym w kryzysie bezdomności, osobie po udarze niedokrwiennym i zabiegu trombektomii mechanicznej.
Pomoc otrzymały także:
- Zespół kształcenia w Kołbudach i Lublewie Gdańskim, Placówka Opiekuńczo Wychowawcza w Dziekanowie Leśnym, Fundacja PogadajMY – ośrodek terapeutyczny dla dzieci niepełnosprawnych i z zaburzeniami komunikacyjnymi (zespół Downa, porażenie mózgowe, alalia, afazja, zaburzenia słuchu), Fundacja Początek Świata i Podopieczni Fundacji „Daj Herbatę.
- Okres świąteczny oraz sytuacja w kraju nie ułatwiła pracy wolontariuszom, ale dzielnie i skutecznie realizowali swoje wygrane projekty.
Wsparcie wolontariuszy było realizowane poprzez:
- budowę stacji meteorologicznej i ogródka meteorologicznego wyposażonego w barometr, etrmometr mechaniczny, tarczowy, higrometr mechaniczny, deszczometr, termometr cieczowy, glebowy dla rozwoju dzieci
- organizację dnia pomocy, przygotowanie kanapek, ciast, paczek świątecznych i ciepłej herbaty przekazanie ich osobom w okolicy Dworca Centralnego w Warszawie
- organizację dnia sportowego i zakup sprzętu sportowego dla dzieci aby zniwelować bezruch powstały w trakcie pandemii, organizację zajęć korekcyjnych i wyposażenie sali sportowej w potrzebne sprzęty i akcesoria tj. materace i drabinki do ćwiczeń
- organizację zajęć sportowych i turnieju piłki nożnej dla dzieci w wieku 4-10 lat w połączeniu ze spotkaniem świątecznym i „Mikołajkami”
- ufundowanie prezentu świątecznego połączonego z elementem poznawczym, relaksacyjnym i turystycznym dla Podopiecznych placówki w postaci organizacji efektywnej (i pierwszej dla nich!) wycieczki po Warszawie. Zwiedzanie, ciepły posiłek i opieka nad grupą małych turystów
- organizację wigilijnych spotkań świątecznych ze Świętym Mikołajem, prezentami, konkursami, wsparciem terapeutów w pracy przy niepełnosprawnych dzieciach
- organizację spotkania poświęconego edukacji integracji sensorycznej wraz z warsztatami dla dzieci i zakup akcesoriów do gotowania dla najmłodszych aby wspólnie z opiekunami mogli poznawać nowe obszary i uczyć się samodzielności.
- pomoc kobietom żyjącym w skrajnym ubóstwie w malej, mazowieckiej wsi poprzez odwiedziny, zakup opału na zimę i pokarmu oraz rowerów aby mogły przemieszczać się i być w kontakcie z innymi
- organizację sali do rehabilitacji i Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w Starym Lubiejewie (woj. Mazowieckie) oraz spotkania świątecznego z podopiecznymi i personelem. Zakup dysków sensorycznych, mat i wałków masujących, mat sensorycznych, roweru rehabilitacyjnego, ścieżki i tunelu sensorycznego itp.
- organizację turnieju sportowego – mikołajkowego dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat w celu zachęcenia do aktywności po trudnym okresie pandemii oraz wsparciu seniorów
- malowanie dwóch przestrzeni i zakup lamp ledowych na sufity dla dzieci niepełnosprawnych w Niepublicznej Placówce Oświatowej przy Polskim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Gdańsku
- organizację dwóch spotkań dla obu grup pokoleniowych (przedszkolaków i seniorów) spotkań świątecznych na których dzieci przygotowały świąteczne niespodzianki i ozdoby dla samotnych seniorów, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji materialnej nie posiadają rodziny oraz zakup środków higienicznych i żywnościowych dla seniorów, kolędowanie i zakup zabawek edukacyjnych dla dzieci. Dodatkowa edukacja najmłodszych w kierunku „warto i trzeba pomagać tym, którzy tego potrzebują”
- budowę „pokoju wyciszenia” dla wychowanków ośrodka, którzy doświadczają ataku paniki, agresji i potrzebny w opanowaniu emocji i odzyskaniu równowagi
- wykończenie świetlicy ośrodka i montaż elementów zakup wyposażenia i środków czystości, w tym odkurzacza wielofunkcyjnego i czyszczenie powierzchni placówki.
- zakup leków i potrzebnych środków, udział w zajęciach logopedycznych w domu i organizacja wspólnych (!) cyklicznych zajęć na basenie.
Program grantowy #słuchaMywspieraMY rozpoczął kolejny etap działalności pomocowej i wolontariackiej Fundacji Banku Millennium. Dzięki możemy pomagać na większą skalę i dotrzeć do potrzebujących.
„Dzięki Liderom Projektu, wszystkim Wolontariuszom, członkom ich rodzin i przyjaciołom oraz wszystkim osobom, które zgłosiły swoje projekty w tej edycji programu poprzez #słuchaMywspieraMy wiemy i przekazujemy „łańcuszek wsparcia” dalej. Pomaganie nie ma terminu ważności. Będziemy realizować projekt #słuchaMywspieraMy przez cały kolejny rok. SłuchaMy i wspieraMY przez duże M – dzięki Fundacji Banku Millennium i naszym Wolontariuszom łączymy jedno i drugie” – Aleksandra Tobiasz koordynator projektu – „MOC-POMOC” jest z nami Wolontariuszami.