Więcej zieleni na osiedlach
Celem projektu jest umożliwienie przemiany zaniedbanych obszarów na osiedlach w zielone miejsca z ławeczką. Ta inicjatywa powstała również, aby uatrakcyjniać wybrane obszary wokół bloków, przy jednoczesnej oszczędności wody. „Zielona Ławeczka” to program, który jest realizowany w formie współzawodnictwa między drużynami sąsiedzkimi z całej Polski. Kluczowym zadaniem konkursowym jest stworzenie grupy sąsiedzkiej – składającej się z minimum 5 osób – która opracuje projekt miniogordu z zieloną ławeczką, a która stanie się miejscem spotkań dla sąsiadów. Zadaniem grupy jest regularna współpraca z administratorem osiedla, jak i organizatorami konkursu. W kolejnym etapie inicjatywy zespoły nagrodzone grantami przystępują do realizacji swoich projektów, by następnie troszczyć się o efekty swojej pracy m.in. poprzez podlewanie, strzyżenie, przycinanie, sprzątanie itp. Elementem łączącym, wszystkie przygotowane w ramach projektu miniogordy, jest właśnie zielona ławeczka. Tytułowa ławka przekazywana jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska wszystkim zespołom, które otrzymały granty.
W grupie siła
W grupie tkwi siła i ten projekt jest tego przykładem. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego na polskich osiedlach powstało i wciąż powstaje więcej zielonych zakątków, pełnych różnorodnych roślin, które jednocześnie są miejscem spotkań dla osiedlowej społeczności. Od pierwszej edycji, która miała miejsce 2014 roku w projekcie „Zielona Ławeczka”, udział wzięło ponad 400 zespołów sąsiedzkich, czyli prawie 2 800 osób. Aż 139 drużyn zostało nagrodzonych grantami o łącznej wartości powyżej 170 000 złotych.
Kolejne miniogrody
W 2021 roku konkurs odbył się po raz VII, honorowy patronat objął nad nim Minister Klimatu i Środowiska. W tym roku drużyny sąsiedzkie walczyły o grant w 2 kategoriach:
- z wykorzystaniem elementów mikroretencji – maksymalna kwota dofinansowania 1 500 zł,
- bez wykorzystania elementów mikroretencj – maksymalna kwota dofinansowania 1 200 zł.
Każdy grant został rozszerzony o podarunek w formie zielonej ławki. Do tegorocznej edycji chęć udziału zgłosiło 68 zespołów z całej Polski, a bezpośredni udział wzięło ponad 340 osób. 14 zespołom przyznano granty, a więc w 2021 roku powstało 14 miniogrodów upiększających zielenią wybrane osiedla oraz dające ich lokatorom miejsce do integracji sąsiedzkiej.