Koniec grudnia 2019 był dla Alior Banku, BNP Paribas i PKO Banku Polskiego, a zwłaszcza dla Autenti przełomowy. To właśnie wtedy banki wspólnie zainwestowały w ten polski fintech, który oferuje platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Inwestycja, która wyniosła w sumie 17 mln zł, ma dotąd w Polsce niespotykaną formułę. To pierwsza tego typu wspólna i przeprowadzona na równych zasadach transakcja banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Co ważne, zarówno inwestorzy, jak i Autenti są otwarci na współpracę z całym środowiskiem bankowym. Jej efektem mogłoby być wsparcie stworzenia polskiego standardu zdalnego podpisywania
i cyfrowego obiegu dokumentów, a tym samym rozwój proekologicznych rozwiązań w tym zakresie.
To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności, czy Polish API, przykład, który pokazuje, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki. Transakcja, ze względu na udział inwestorów reprezentujących dużą część aktywów krajowego sektora bankowego,
w naturalny sposób wspiera proces tworzenia polskiego standardu podpisu elektronicznego wykorzystywanego do zawierania umów bankowych.
Inwestycja w Autenti przyspieszy digitalizację banków poprzez wdrożenie e-podpisu przeznaczonego dla klientów i kontrahentów, do których swoją ofertę kierują wspomniane banki. Nowe cyfrowe rozwiązania usprawnią procesy bankowe i będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne. Pomogą także uprościć i przyspieszyć obieg wewnętrznych dokumentów.
Banki po raz kolejny nadają rytm cyfryzacji i wspierają ekologię
Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 5 lat wartość ta wzrośnie o ponad 1/3 (36,7 proc.) Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów. Polskie banki są liderami w zakresie cyfryzacji. Jednocześnie nadal wiele bankowych procesów wymaga złożenia podpisu na papierze. Wprowadzenie elektronicznego podpisu przyśpieszy tworzenie w pełni cyfrowej ścieżki obsługi klientów oraz uprości wewnętrzne procesy w bankach. To zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy wydawanych dotychczas na druk i przesyłanie papierowych dokumentów. Mniejsze zużycie papieru korzystnie wpłynie także na środowisko, na czym zależy wszystkim inwestorom uczestniczącym w transakcji.
– Dzięki możliwościom banków, które zaprosiliśmy do grona inwestorów oraz ich otwartości na współpracę ponad podziałami, podpisy elektroniczne dostępne dzięki Autenti ułatwią pracę zarówno mniejszym firmom jak i dużym przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarki – mówi Grzegorz Wójcik, założyciel i Prezes Zarządu Autenti – Już wkrótce naszą ofertę skierujemy do klientów i partnerów za granicą.
Platforma do cyfrowego zawierania umów i elektronicznego obiegu dokumentów
Autenti to polska firma, która powstała w 2014 roku. Oferuje rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów online, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Szybko, wygodnie, bezpiecznie i w zgodzie z przepisami prawa. Od swojego rynkowego debiutu spółka pozyskała ponad 250 klientów biznesowych, a także wysłała dokumenty do e-podpisu do blisko 95 tysięcy Polaków.
Kolejnym krokiem w rozwoju Autenti jest zamknięta właśnie runda inwestycyjna. Pozyskane przez spółkę finansowanie pozwoli na dalszy, dynamiczny rozwój produktu i ekspansję zagraniczną. Transakcję przeprowadziły trzy banki działające w Polsce – Alior Bank, BNP Paribas, PKO Bank Polski oraz dwa fundusze VC – Innovation Nest i Black Pearls VC. To pierwsza taka wspólna inwestycja trzech, na co dzień konkurujących ze sobą banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dla wspomnianych funduszy VC, uczestnictwo w obecnej rundzie finansowania jest kontynuacją inwestycji z 2017 roku. Zainwestowany wówczas kapitał i wsparcie pozafinansowe, przyczyniły się do dynamicznego rozwoju Autenti w ostatnich latach.