ALIOR BANK

Wojciech Dubiel – dyrektor działu produktu Alior Mobile

Aplikacja mobilna to najbardziej rozwojowy obszar jaki zauważyliśmy z perspektywy klienta. Z jakiego ubiegłorocznego wdrożenia są Państwo najbardziej zadowoleni? Jakie są plany rozwojowe na rok 2025?

Ostatni rok był niezwykle owocny dla Alior Mobile. Nasza aplikacja mobilna została wzbogacona o funkcjonalności, które podnoszą komfort i wygodę użytkowania, a także zyskała nowy design. W ramach naszej strategii, skupiliśmy się na stworzeniu inkluzywnej aplikacji mobilnej. Alior Mobile zyskała nowy, atrakcyjny wygląd, szczególnie w obszarze pulpitu, który został wzbogacony o karuzelę produktową. Dzięki niej użytkownicy mogą łatwo przeglądać swoje rachunki, produkty kredytowe oraz karty płatnicze zebrane w formie portfela.

Użytkownicy mają teraz do dyspozycji praktyczne widżety, które pozwalają na sprawniejsze zarządzanie swoimi transakcjami i poruszanie się po aplikacji. W ramach redesignu metamorfozę przeszła także historia operacji.

W odpowiedzi na głosy naszych klientów, wprowadziliśmy również możliwość przelewów zagranicznych, co stanowi istotne udogodnienie w codziennym bankowaniu.

Dodatkowo w module „moje sprawy” klienci wykonają większość dyspozycji posprzedażowych w obrębie posiadanych przez siebie produktów. Procesy są w pełni zautomatyzowane, a dokumenty, o które wnioskują są dystrybuowane na adres e-mail zaraz po zleceniu takiej prośby. W module istnieje możliwość podzielenia się swoją opinią, wysłania sugestii o produktach czy właśnie kanałów bankowości oraz złożenie reklamacji w odpowiednich formularzach.

Aplikacja dla dzieci – Alior Kids. Szczególne miejsce w naszych działaniach zajmuje projekt nowej aplikacji dla dzieci – Alior Kids. Projekt obejmuje również panel rodzica oraz wniosek produktowy dla dzieci w wieku 0-12 lat, dostępne w Alior Mobile. Panel rodzica umożliwia zarządzanie aplikacją i produktami dzieci. Wniosek produktowy pozwala na przejście całego procesu, łącznie z zawarciem umowy, w formie całkowicie zdalnej, bez konieczności wychodzenia z domu. Jesteśmy niezwykle dumni z tego wdrożenia i cieszymy się z pozytywnego odbioru przez naszych klientów. Proces od wnioskowania o produkt, przez aktywację aplikacji dziecka i konfigurację w panelu rodzica, można teraz przeprowadzić w pełni zdalnie i to dosłownie w kilka minut.

Jako zespół, jesteśmy podekscytowani przyszłością i dalszym rozwojem Alior Mobile, aby dostarczać naszym klientom jeszcze więcej innowacyjnych rozwiązań.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na rozwój Państwa aplikacji mobilnej? Czy dostrzegają Państwo możliwości dalszego rozwoju w tym kierunku, a jeśli tak to w jakim zakresie?

Jako organizacja, aktywnie poszukujemy szans, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji (AI) w sektorze bankowym. Warto jednak pamiętać, że regulacje są nieodzownym elementem tego sektora. W obszarze AI wiele zagadnień wymaga dopracowania, aby znaleźć odpowiednią równowagę między ochroną klientów a wdrażaniem nowych technologii.

Naszym celem jest eksploracja możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w aplikacjach mobilnych. Obecnie użytkownicy mają dostęp do ogromnej ilości informacji i danych. Chcemy, aby w przyszłości nasza aplikacja potrafiła analizować te dane i przedstawiać je w najbardziej przystępnej formie, dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Jeśli miałbym wskazać obszar, w którym sztuczna inteligencja może być szczególnie użyteczna, to byłaby to analityka danych dotyczących pojedynczego użytkownika. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć potrzeby naszych klientów i dostarczać im spersonalizowane rozwiązania, zamiast traktować ich jako część grupy czy całej populacji.

Jako bank eksplorujemy również możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji w zakresie wytwórstwa technologicznego dzięki czemu powinien się zmienić dynamicznie stanowi czas od rozpoczęcia pracy nad rozwiązaniem do udostępnienia ich dla klientów. Jesteśmy przekonani, że odpowiednie wykorzystanie AI w bankowości przyniesie korzyści zarówno klientom, jak i całemu sektorowi, podnosząc jakość usług i zwiększając satysfakcję użytkowników.

Dlaczego warto posiadać aplikację mobilną właśnie Państwa Banku? Jakich głównie argumentów używają Państwo, aby przekonać klienta?

Nasza aplikacja mobilna została w ostatnich latach wzbogacona o nowe funkcjonalności, które powstały w odpowiedzi na głosy naszych klientów oraz obserwacje trendów rynkowych

Nasi klienci mają łatwy dostęp do podstawowych informacji na temat swoich produktów, salda oraz ostatnich operacji. Dodatkowo, aplikacja oferuje wiele możliwości, które usprawniają codzienne bankowanie, takie jak opłaty za rachunki przy pomocy funkcji „Moje rachunki”, zakup biletów i parkingów, czy płatności za przejazd autostradą.

Aplikacja Alior Mobile jest również personalizowana. Użytkownicy mają możliwość dostosować tryb funkcyjny do swoich indywidualnych potrzeb. Klienci mogą załatwić większość spraw bez konieczności wizyty w oddziale czy dzwonienia na infolinię banku.

Alior Mobile, jako strażnik finansów, wspiera klientów, przypominając o nadchodzących płatnościach, jednocześnie dbając o najwyższe standardy bezpieczeństwa środków i danych użytkowników. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznego i wygodnego bankowania dla wszystkich naszych klientów.

W ubiegłym roku zauważyliśmy wyrównanie poziomu dostępnych funkcjonalności w bankowościach internetowych. Nadal kluczową sprawą jest limit operacji, gdyż większość banków w aplikacji mobilnej nakłada ograniczenia. Co poza przelewem wysokokwotowym kieruje klienta do bankowości internetowej?

Patrząc na trend rynkowy widać, że bankowe aplikacje mobilne stają się dominującym kanałem styczności klienta  z bankiem. Jeżeli chodzi o bankowość internetową pomimo pewnej dysproporcji pomiędzy aplikacją mobilna jest to ciągle istotny kanał. Klienci wykonując zakupy e-commerce na desktopach preferują kończenie operacji w bankowości internetowej poprzez szybkie płatności.

Z poziomu bankowości internetowej klienci mogą pobrać plik z konkretnym zakresem historii operacji, co jest bardziej szczegółowe niż standardowy wyciąg dostępny w aplikacji mobilnej. Dodatkowo, bankowość internetowa umożliwia składanie wniosków rządowych, takich jak 800+ czy wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Podkreślę również rolę bankowości internetowej dla zarządzania bezpieczeństwem i limitami. Klienci mogą zarządzać swoimi limitami transakcyjnymi oraz parametryzować najważniejsze funkcje bezpieczeństwa z poziomu bankowości internetowej w przeznaczonym do tego module.

Podsumowując, zarówno aplikacje mobilne, jak i bankowość internetowa, odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu klientom wygodnych i bezpiecznych rozwiązań bankowych.

Czy planują Państwo dalszy rozwój bankowości internetowej na takim poziomie jak aplikacji mobilnych? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Czy kod BLIK zawita również do bankowości internetowej?

Bankowość internetowa pozostaje jednym z kluczowych obszarów, które zamierzamy rozwijać zarówno pod względem funkcjonalności, jak i nowego designu. W związku z rosnącą popularnością płatności Blik, naturalnym krokiem jest integracja tej formy dokonywania transakcji w każdym kanale. Warto pamiętać, że Blik to nie tylko kody, ale także wiele innych form dokonywania płatności między użytkownikami. Na tym etapie nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów, jednak najbliższe miesiące oraz projekty realizowane w ramach nadchodzącej strategii będą najlepszym wskaźnikiem kierunku, w którym zamierzamy rozwijać ten kanał.

Adrian Ogorzelec – dyrektor departamentu obsługi zdalnej w Alior Banku

W wielu projektach w ubiegłym roku klienci odwiedzjący placówki i kontaktujący się z infolinią pytali o dostępne w aplikacji funkcjonalności. Poziom wiedzy pracowników na temat dostępnych funkcjonalności nie zawsze był zadowalający. Czy planują Państwo działania mające na celu podniesienie i ujednolicenie kompetencji Pracowników w tym zakresie?

Coraz większa popularność rozwiązań zdalnych wśród naszych klientów niewątpliwie wywiera znaczący wpływ na standardy obsługi w kanałach zdalnych, a w związku z tym – model wdrożenia pracowników do organizacji. Podczas całego procesu wdrożeniowego, szczególną uwagę przykładamy nie tylko do właściwego przygotowania merytorycznego, ale także umiejętności promocji rozwiązań self-service. Klienci podczas kontaktu z nami często potrzebują wsparcia w nawigacji w systemach bankowych – nasi pracownicy nie tylko sprawnie wyjaśniają, jak poruszać się po aplikacji, ale przede wszystkim promują rozwiązania mobilne zwiększając świadomość dostępnych opcji. Edukacja wśród klientów, a także zachęta do samodzielnego korzystania z dostarczanych przez bank rozwiązań to jeden ze sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów. Nasi pracownicy, poza szerokim zakresem oferty szkoleniowej oraz wsparciem trenerskim, mają do dyspozycji wygodne i ergonomiczne narzędzia pracy oraz nowoczesne bazy wiedzy, które cały czas rozwijamy. Idziemy krok dalej, angażując ich w proces generowania usprawnień i optymalizacji, a także zachęcamy do otwartości i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.

Bartłomiej Dyrga – menedżer zespołu utrzymania cyberbezpieczeństwa

Liczba zagrożeń w cyfrowym świecie stale rośnie. Na wielu różnych punktach styku klienta z bankiem obserwujemy coraz częstsze poruszanie kwestii związanych z bezpiecznym bankowaniem. Jak Państwo edukują swoich klientów? Najczęstszym argumentem ograniczonych limitów kwotowych w aplikacji mobilnej jest bezpieczeństwo. Jak ma się ten argument do sytuacji, gdzie klient na tym samym urządzeniu loguje się przez przeglądarkę do bankowości internetowej i wykonuje przelew wysokokwotowy? Czy takie rozwiązane jest bardziej bezpieczne, a jeśli tak to z czego to wynika?

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych obszarów w bankowości, a jego kluczowym ogniwem jest człowiek. Dlatego aktywnie edukujemy klientów i pracowników w zakresie bezpiecznego bankowania. Realizujemy m.in szeroką kampanię informacyjną za pośrednictwem naszych serwisów internetowych, kanałów elektronicznych, mediów społecznościowych oraz komunikacji e-mailowej. Udostępniamy także kurs phishingstop.aliorbank.pl, pomagający poszerzyć wiedzę, która pozwoli identyfikować potencjalne ataki.

Stale dostosowujemy nasze rozwiązania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia i wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem. Dbamy o to, aby nasi klienci mieli dostęp do nowoczesnych i skutecznych narzędzi, które pomagają im chronić pieniądze i kontrolować wykonywane transakcje. Zarówno aplikacja mobilna, jak i bankowość internetowa mają wbudowane mechanizmy ochronne dostosowane do specyfiki danego kanału, a odrębne limity transakcji oraz niezależne metody uwierzytelnienia zwiększają bezpieczeństwo środków.

Podkreślamy kluczową rolę klientów – zalecamy dokładne sprawdzanie transakcji, stosowanie silnych haseł, ostrożność wobec podejrzanych wiadomości oraz korzystanie z dodatkowych metod weryfikacji.

ZWYCIĘZCY 10. EDYCJI