PKO Bank Polski to organizacja zaangażowana społecznie i jeden z największych w kraju mecenas kultury. Wspiera i promuje polską sztukę najnowszą i twórczość młodych artystów. Poprzez swoją fundację – Fundację PKO Banku Polskiego, bank regularnie organizuje plenery artystyczne dla studentów pracowni wyższych szkół artystycznych oraz wystawy prac utalentowanych adeptów sztuki.
W 2019 roku w warszawskiej centrali trwała wystawa poplenerowa prac studentów prof. Jarosława Modzelewskiego, wybitnego malarza, którego prace również znajdują się w bankowej kolekcji sztuki. Modzelewski prowadzi pracownię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studenci uczelni, uczestniczyli w sponsorowanym przez bank plenerze malarskim w Zakopanem, po którym w banku zorganizowano wystawę ich prac pod hasłem „Uśpieni rycerze, uśpiona sztuka – współczesne Zakopane i Tatry, jako inspiracja”. W ekspozycji brali udział studenci od 2. do 4. roku studiów. Niektórzy, dopiero zaczęli przygodę ze sztuką, inni są już u progu pracy dyplomowej. Kilkanaście młodych osób z rozmaitą wrażliwością stworzyło prace niezwykle zróżnicowane. Dominują techniki malarskie – farby olejne, tempery czy akwarele. Pojedyncze prace w kontekście sąsiedztwa nabierają nowych, trudnych do przewidzenia znaczeń.
Wcześniej, w warszawskiej centrali Banku odbyły się wystawy prac studentów artystycznych uczelni, m.in.: warszawskiej ASP z pracowni prof. Mirosława Bałki i prof. Leona Tarasewicza, szczecińskiej Akademii Sztuki z pracowni prof. Zbigniewa Romańczuka czy prof. Piotra Wołyńskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego i prof. Jana Gryki z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Odbyła się też wystawa indywidualna studenta warszawskiej APS Filipa Moszanta, ale także ekspozycje w ramach projektu „No Budget Show”. Wszystkie wystawy organizowane są w wyjątkowej przestrzeni – na antresoli, w centralnym punkcie której znajduje się unikatowa rzeźba pt. „Drzewo wiadomości dobrego i złego” światowej sławy rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Wsparcie młodych artystów i popularyzacja ich sztuki bank traktuje, jako długoterminową inwestycję społeczną.
Od 1998 roku PKO Bank Polski ma własną kolekcję sztuki, którą systematycznie wzbogaca o nowe dzieła. Obecnie obejmuje ona około 70 prac 30 uznanych polskich twórców reprezentujących różne dziedziny i nurty w sztuce współczesnej. Znajdują się tu dzieła m.in. Stefana Gierowskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Tarasina, Jacka Sempolińskiego, Magdaleny Abakanowicz czy Zofii Kulik. Zbiór stworzyła wybitna kuratorka sztuki Anda Rottenberg.
Bankowa kolekcja wzbogacana jest także o prace początkujących artystów, którzy mimo młodego wieku już mają osiągniecia, jak np. Sebastian Krok (zwycięzca 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, a tym samym Laureat Grand prix Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego), Irmina Staś czy Martyna Ścibor.
W 2019 roku, po raz pierwszy cenna bankowa kolekcja sztuki została zaprezentowana szerszej widowni na wystawie „Sztuka to wartość. Kolekcja PKO Banku Polskiego” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa została zorganizowana z okazji obchodów stulecia PKO Banku Polskiego.