Porównując procesy zdalnego założenia konta rok do roku widzimy ciągłe prace rozwojowe w prawie wszystkich bankach. Nie wszędzie jednak efekt zmiany był właściwy. Jak udało się Państwu zaprojektować efektywny i przyjazny klientom proces? Nad czym pracowali Państwo przez ostatni rok?
Proces zdalnego otwarcia konta funkcjonuje u nas od lat i cały czas go usprawniamy, aby zapewnić wspaniałe doświadczenia klientom i wyeliminować techniczne ograniczenia procesu. W ostatnim roku, oprócz zachęcających promocji dodatkowych bonusów za otwarcie konta zdalnie takich jak 250zł za otwarcie konta czy „Poleć konto znajomemu”, gdzie można było otrzymać dodatkowe środki, pracowaliśmy także nad zmianami procesowymi, np. aby ułatwić klientom etap załączania zdjęcia dokumentu tożsamości wdrożyliśmy możliwość dodania zdjęcia przechodząc z komputera na telefon.
Konto na selfie można założyć w najbardziej tradycyjny sposób wykonując zdjęcie dokumentu, zbliżając dowód z warstwą elektroniczną lub pobierając dane z aplikacji mObywatel. Wszystkie te ścieżki wymagają wykonania gestów. Czy klienci mogą oczekiwać, że procesy w przyszłości będą jeszcze prostsze i szybsze? Czy mDowód w aplikacji mObywatel daje nowe możliwości?
Analizujemy możliwość sczytania danych z warstwy cyfrowej dokumentu oraz pobrania danych poprzez aplikację mObywatel. Mamy nadzieje, że jeszcze w tym roku udostępnimy klientom ten prostszy sposób okazania tych danych.
W dalszym ciągu dla części klientów problematyczne są ograniczenia rachunku otwartego zdalnie. Aby odblokować wszystkie możliwości rachunku często konieczne jest stawienie się w oddziale, który nie jest łatwo dostępny dla każdego klienta. Czy doczekamy kiedyś zniesienia tych ograniczeń i proces zdalny w pełni zastąpi proces tradycyjny?
Wyzwaniem jest sprostanie wszystkim regulacjom nadzorców, którzy oczekują rozszerzonego onboardingu dla niektórych grup klientów czy klientów, którzy wykazują wyższe obroty. Takie przypadki są przez nas szczególnie analizowane pod kątem znalezienia sposobu na ich obsługę bez konieczności wizyty w placówce bankowej. Wierzę, że w przyszłości będzie możliwe obsłużenie każdego klienta zdalnie.
Czy osoby starsze lub mniej obyte z nową technologią także zakładają konta zdalnie? Jak to wygląda w statystykach? Z jakiego procesu korzystają najczęściej?
Wiek to tylko liczba 😊 Nasz proces zdalnego otwarcia relacji to potwierdza. Dzisiejszy seniorzy świetnie sobie radzą z procesem, najstarszy nasz klient, który otworzył konto zdalnie w ostatnim czasie ma 84 lata.
Jakie są plany na ten rok? Czy planują Państwo jakieś usprawnienia? A może zaskoczycie rynek czymś zupełnie nowym?
Bankowość to przede wszystkim aplikacja i naturalne chcielibyśmy, aby to od niej zaczynała się podróż do bankowego świata i budowanie relacji. Stale pracujemy nad wprowadzaniem usprawnień w procesie onboardingu.