„Jesteśmy blisko” – konkurs Banku Pekao na projekty wolontariuszy dla lokalnej społeczności

Konkurs grantowy „Jesteśmy blisko” to inicjatywa organizowana przez Bank Pekao S.A. od 2019 r. Jego celem jest zaangażowanie pracowników w pomoc lokalnym społecznościom poprzez pracę wolontariuszy i wsparcie finansowe ważnego celu społecznego.

W konkursie to pracownicy wybierają cel wolontariatu odpowiadając na potrzeby podopiecznych placówek opiekuńczych, sportowców, osób z niepełnosprawnościami czy seniorów. Autorzy zwycięskich inicjatyw otrzymują 4500 zł od Fundacji Banku Pekao S.A. im. dr. Mariana Kantona na realizację własnego projektu. Wspólnie z zespołami organizują zajęcia sportowe dla dzieci i seniorów, akcje na rzecz ochrony zdrowia, edukację ekologiczną, pomagają zwierzętom i promują regionalną historię. Pracowników motywuje do zaangażowania chęć niesienia pomocy lokalnym społecznościom, w których żyją, potrzeba sprawdzenia się w roli lidera akcji czy wolontariusza, a także możliwość integracji z zespołem.

W dotychczasowych czterech edycjach „Jesteśmy blisko” zrealizowano 230 inicjatyw w miastach i na wsiach w Polsce. W roku 2021 w ramach konkursu zrealizowano 86 inicjatywy w 61 miejscowościach w Polsce. Były to: Bełżyce, Bydgoszcz, Celestynów, Chocznia, Chróścice, Czerwionka Leszczyny, Dęblin, Elbląg, Głuchów, Grajewo, Grudziądz, Gruta, Karolinowo, Kołczyn, Koszalin, Kozienice, Koźminek, Kraków, Kutno, Leżajsk, Libiąż, Lublin, Łabunie, Łowicz, Nieszawa, Olecko, Opactwo, Opole, Otwock, Owińska, Ożarów Mazowiecki, Piła, Płochocin, Piotrków Trybunalski, Przesmyki, Pustelnik, Puszczykowo, Poręba Wielka, Radlin, Radom, Radzyń Podlaski, Rumia, Rutka Tartak, Rzeszów, Siedlce, Skopanie, Sobótka, Sopotnia Mała, Suchedniów, Szczecin, Wałbrzych, Warszawa, Wielkie Radowiska, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wola Filipowska, Wolin, Zaborze, Zamość, Zator i Zdzieszowice.

Spośród ogólnej liczby 1170 bankowych wolontariuszy w działania w konkursie zaangażowało się 430 wolontariuszy z banku oraz wolontariusze ze społeczności lokalnej. Pracownicy banku poświecili na projekty lokalne ponad 4800 godzin, korzystając z możliwości zaangażowania się w wolontariat w czasie pracy. W Banku Pekao S.A. istnieje możliwość wykorzystania na wolontariat pracowniczy dwóch dni kalendarzowych w roku.

Przedsięwzięcia zainicjowane przez pracowników banku dotyczyły różnorodnych tematów. To co stanowiło ich wspólny mianownik to gotowość do podążania za uniwersalnymi wartościami. W kwietniu 2021 roku Bank Pekao S.A. rozpoczął proces wdrażania nowych wartości w organizacji. Są to wartości RAZEM, ODWAŻNIE, ODPOWIEDZIALNIE i PROSTO. Wolontariusze stali się ich naturalnymi ambasadorami. Opowiadając o inicjatywie „Jesteśmy blisko” przybliżamy wybrane historie pomagania obrazujące wartości w działaniu.

RAZEM MOŻNA ZAJŚĆ DALEJ

Wiosną tego roku Bogusław Niemczyk wraz z pracownikami z Oddziału w Leżajsku pokazali jak daleko można zajść działając RAZEM. Wspólnie z członkami lokalnego klubu Leżajski Klub Nordic Walking  „Włóczykije” zorganizowali dla lokalnej społeczności pieszy rajd po leżajskich lasach. Wydarzeniu towarzyszył pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków z lokalnej OSP. Grant z Fundacji Banku Pekao sfinansował zakup wyposażenia klubu, w tym strojów i sprzętu sportowego.

ODWAŻNIE W POKONYWANIU BARIER

Karol Wilczyński wraz ze swoim zespołem z oddziału w Ostródzie zaprosili na wyprawę po Kanale Elbląskim osoby niesłyszące z regionu Mazur Zachodnich. Wycieczka nie tylko zintegrowała grupę, ale była też pierwszym krokiem w ODWAŻNYM pokonywaniu barier w turystyce. Szlak, którym przebiegała wyprawa ma być już wkrótce dostosowany do potrzeb turystów posługujących się językiem migowym. W przygotowaniu wyprawy wolontariusze współpracowali z Zachodniomazurską Lokalną Organizacją Turystyczną.

ODPOWIEDZIALNIE I Z TROSKĄ

Z kolei zespół z oddziału w Radomiu, którego liderem była Marta Kuźmińska, chciał pomóc podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Radomiu. I udało się to zrobić nie tylko skutecznie, ale i w sposób ODPOWIEDZIALNY. W roku 2020 grant z fundacji banku sfinansował zakup wyposażenia placówki, która na kilka godzin dziennie staje się drugim domem osób niewidomych i niedowidzących. W roku 2021 kontynuowano pomoc tak, by zadbać o zdrowie i samopoczucie podopiecznych warsztatów. Zakupiono profesjonalny sprzęt do ćwiczeń fizycznych, który pomaga utrzymać formę, a same ćwiczenia odbywają się w bezpiecznej przestrzeni placówki opiekuńczej.

PROSTO O HISTORII

W średniowieczu na wyspie Wolin miał swoją siedzibę klasztor cysterek, a zioła były podstawowym składnikiem klasztornej kuchni. Karina Bednarczyk wraz z zespołem z I Oddziału w Szczecinie zrealizowała inicjatywę, która w PROSTY i atrakcyjny sposób przybliżyła mieszkańcom historię regionu. Wolontariusze współpracując z Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie zrewitalizowali muzealny ogród, poświęcając szczególnie dużo uwagi aranżacji zielnika. Mieszkańcy miasta wraz z wolontariuszami uczestniczyli w warsztatach pod hasłem „Zobacz jak kiełkuje historia” z zielarstwa i gotowania w oparciu o tradycyjne przepisy.

Opisane przykłady akcji to zaledwie fragment historii pomagania, którą stworzyli liderzy inicjatyw z całej Polski. Dzięki zróżnicowaniu tematów, bankowi wolontariusze mogli wykazać się w wielu dziedzinach życia i zacieśniać więzi z lokalną społecznością. Przedsięwzięcia, w których uczestniczyli pracownicy banku, obejmowały m.in. szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzone przez strażaków z OSP dla lokalnej społeczności w Bełżycach, warsztaty z samoobrony dla nastolatek w Grajewie czy też zajęcia integrujące seniorów i młodzież w Radowiskach Wielkich.

Wolontariusze pomogli również w remoncie sali klubu sportowego karate w Rumii, a także zorganizowali wydarzenie promująca ideę morsowania w Zdzieszowicach. W Kołczynie lokalna społeczność mogła wziąć udział w zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich wydarzeniu promującym regionalne tradycje, a w Koszalinie wolontariusze uczestniczyli w przygotowaniu sesji zdjęciowej gotowych do adopcji kotów. Nie zabrakło również inicjatyw związanych z ochroną środowiska naturalnego. Np. w miejscowości Gruty w województwie kujawsko-pomorskim wolontariusze Banku Pekao zorganizowali „eko wolontariat”, a w jego ramach zamontowali hotele dla owadów w miejskim parku.

Tak o konkursie grantowym „Jesteśmy blisko” mówi Rafał Utracki, Dyrektor Biura Wolontariatu i Kultury Korporacyjnej w Banku Pekao S.A. – Kolejne edycje konkursu cieszą się coraz większą popularnością wśród pracowników. Zwiększa się także ich zasięg społeczny. W 2021 roku pomoc wolontariuszy dotarła do ponad 38 tys. beneficjentów ze społeczności lokalnych, w tym do ponad 1 500 osób z niepełnosprawnościami i blisko 6 000 dzieci. Pozytywny odzew ze strony organizacji przyjmujących wsparcie potwierdza, że taka forma zaangażowania banku pomaga realizować ich najważniejsze potrzeby. Zależy nam na tym, by efekty akcji wolontariuszy pozostawiały trwały ślad w lokalnej społeczności.

Efekty działań wolontariuszy Banku Pekao S.A. podsumowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypadał 5 grudnia br. Firma świętowała ten dzień wspólnie ze swoimi pracownikami angażującymi się w dobroczynne inicjatywy.

– Z roku na rok liczba inicjatyw w wolontariacie pracowniczym Banku Pekao zwiększa się. Wszystkie te akcje pokazują, że jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych i jest w nas gotowość do niesienia pomocy. To niezmiernie ważne w obecnych covidowych czasach i przekłada się na budowanie kultury naszej organizacji, która jest zaangażowana społecznie – powiedział Leszek Skiba, Prezes Banku Pekao S.A.

POLECANE