Moc wolontariuszy Alior Banku

Alior Bank jako instytucja, która szczególną uwagę przywiązuje do społecznej odpowiedzialności biznesu, od lat angażuje się w szereg inicjatyw. Działalność ta ma na celu przede wszystkim pomoc potrzebującym poprzez realizację konkretnych projektów, m.in. wsparcie osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych czy małych pacjentów w lokalnych szpitalach. Wiąże się również z rozpowszechnianiem wiedzy na temat CSR wśród pracowników, klientów, a także partnerów biznesowych i akcjonariuszy Alior Banku.

Z roku na rok coraz więcej pracowników angażuje się w tę pomoc, więcej jest też prowadzonych w ramach wolontariatu akcji.

Zespołowość dla dobra innych

Wojciech Grabiec, koordynator ds. projektów rozwojowo-szkoleniowych, inicjator wolontariatu pracowniczego w Alior Banku

– Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie działaniami społecznymi wśród pracowników banku. Na wolontariat pracowniczy patrzymy zarówno jako sposób brania odpowiedzialności społecznej, ale także jak na konkretne narzędzie służące do rozwoju kompetencji naszych pracowników. Promujemy i wspieramy zdecydowaną większość inicjatyw podejmowanych przez naszych pracowników. Widzimy w tym realizację jednej z wartości naszej firmy, czyli zespołowego działania – mówi Wojciech Grabiec, koordynator ds. projektów rozwojowo-szkoleniowych, inicjator wolontariatu pracowniczego w Alior Banku.

W 2019 roku w ramach programu wolontariatu pracowniczego „Zaangażowani w pomaganie” zrealizowanych zostało blisko 80 różnego rodzaju wydarzeń i aktywności, w których uczestniczyło ponad 780 osób. Szacujemy, że pracownicy Alior Banku na działania społeczne przeznaczyli w sumie ok. 3,5 tys. godzin – ponad 2 tys. godzin w ramach pracy, a 1,5 tys. z prywatnego czasu.

Akcje, w które szczególnie zaangażowali się pracownicy Alior Banku:

  1. Remont w szpitalu dziecięcym

Jedną z ważniejszych inicjatyw było wsparcie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pracownicy, z prezesem zarządu Krzysztofem Bachtą na czele, właśnie w ramach wolontariatu odmalowali klatkę schodową prowadzącą na salę widowiskowo-koncertową, która została gruntownie wyremontowana dzięki finansowej pomocy Alior Banku. – Działalność charytatywna jest dla nas bardzo ważna. Wierzymy, że dzięki temu remontowi udało nam się wnieść choć trochę pozytywnych emocji do życia szpitala. Ta akcja wzbudziła ogromny entuzjazm wśród naszych pracowników – mówi prezes zarządu Alior Banku Krzysztof Bachta.

  1. Lokalne akcje społeczne

Rok 2019 obfitował również w lokalne projekty społeczne. Wraz z blisko 200 pracownikami sieci sprzedaży Alior Banku zrealizowaliśmy projekt „Rozwojovo nakręceni zaangażowani w pomaganie”, do którego zaprosiliśmy 110 pracowników ze wszystkich regionów. Dzięki ich zaangażowaniu powstało aż 15 projektów, których celem było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, osób z niepełnosprawnością, osób starszych, osób w trudnej sytuacji życiowej. Były też projekty promujące sport i zdrowy tryb życia oraz na rzecz środowiska i zwierząt. Zadaniem uczestników projektu było również promowanie zaangażowania społecznego wśród pozostałych pracowników regionów oraz swoich bliskich.

  1. Świąteczne prezenty dla potrzebujących

Z ogromnym odzewem spotkała się otwarta akcja „Podaruj prezent”. Ponad 1300 pracowników Alior Banku przygotowywało paczki świąteczne, którymi obdarowaliśmy około 360 osób potrzebujących, w tym dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych, dzieci z chorobą onkologiczną, osoby z niepełnosprawnością, samotne osoby starsze oraz osoby w bardzo trudnej sytuacji życiowej. W ramach tej akcji współpracowaliśmy z 19 organizacjami społecznymi. Dodatkowo w ramach projektów „Zrób to sam” nasi pracownicy tworzyli maskotki dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, kartki świąteczne oraz bożonarodzeniowe dekoracje przeznaczone na kiermasz charytatywny oraz zabawki dla kotów przebywających w schroniskach.

Zaczytani Aliorowcy

W trakcie 2019 roku pracownicy Alior Banku kontynuowali także szereg działań, które rozpoczęli w poprzednich latach, m.in. edukację dzieci i młodzieży realizowaną w ramach projektu „Bankowość jest OK” czy warsztaty „Zaczytanej Akademii” organizowane razem z Fundacją Zaczytani.org, przygotowujące do roli bajkoedukatorów w szpitalach.

Dzięki „Zaczytanej Akademii” powiększyliśmy do liczby blisko 100 osób grono wolontariuszy banku zaangażowanych w realizację tego projektu. Na uwagę szczególnie zasługuje aktywność pracowników z Rzeszowa, gdzie właśnie z ich inicjatywy zostanie uruchomiony projekt „Zaczytanej Akademii” w lokalnym szpitalu.

Jako partnerzy strategiczni Fundacji Zaczytani.org, włączyliśmy się w akcję „Wielka Zbiórka Książek”. Zbiórka nie tylko przeprowadzona została wśród pracowników banku, ale również blisko 100 oddziałów banku pełniło funkcję otwartych punktów zbiórki, gdzie każda osoba mogła przynieść książki przeznaczone na cel akcji. W ten sposób przez nasze ręce przeszło blisko 36 tysięcy książek, które następnie zostały przekazane do Fundacji. Wolontariusze banku, będący również bajkoedukatorami wzięli udział w Festiwalu Języka Polskiego, którego mecenasem jest Alior Banku i w ramach którego prowadzili zajęcia bajkoedukacji dla najmłodszych uczestników festiwalu oraz zajęcia edukacyjne dla ich rodziców.

Wsparcie dla niepełnosprawnych

Bardzo ważnym działaniem społecznym zrealizowanym z udziałem wolontariuszy Alior Banku był pierwszy w Polsce Ideathon społeczny „Chcieć to MOC”. To wydarzenie zorganizowane przez dziewięć firm zrzeszonych w inicjatywie Human Explorers. Jego celem było wypracowanie nowych rozwiązań służących poprawie sytuacji zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Partnerem społecznym wydarzenia była Fundacja Integracja.

ŹródłoAlior Bank,

POLECANE