Zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pacjentom z COVID 19
Program „Zdalna Opieka COVID” powstał z myślą o pacjentach zakażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy nie wymagają pobytu w szpitalu i przechodzą leczenie w warunkach domowych.
Izolacja i brak możliwości odbycia stacjonarnej wizyty lekarskiej, a także niepewność co do przebiegu choroby może powodować wśród chorych zrozumiały lęk i niepokój. Zdalna Opieka Covid powstała, aby w tym trudnym czasie podnieść ich poczucie bezpieczeństwa i zapewnić większy komfort podczas domowego leczenia.
Ta dodatkowa forma opieki została bezpłatnie udostępniona pacjentom posiadającym pakiety opieki medycznej PZU Zdrowie jesienią 2020 roku. Obejmuje osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub z potwierdzonym wynikiem COVID-19, przebywające w izolacji domowej. Pozwala zmniejszyć zagrożenie, że pacjent zbyt późno dostrzeże drastyczne pogorszenie się stanu zdrowia. Chory otrzymuje bezpłatnie pulsoksymetr, za pomocą którego regularnie wykonuje pomiary pulsu oraz poziomu tlenu we krwi.
Wyniki są monitorowane i w razie drastycznego pogorszenia stanu zdrowia urządzenie wysyła alert, a konsultanci i lekarze PZU Zdrowie obsługujący program natychmiast wzywają do chorego pomoc medyczną. W ramach programu zapewnione zostały także konsultacje z internistą i psychologiem, aby wspierać pacjentów również pod kątem zdrowia psychicznego.
W podobny sposób PZU Zdrowie wspiera także pacjentów z systemu publicznego, współpracując z Ministerstwem Zdrowia i będąc operatorem medycznym Domowej Opieki Medycznej. Z nieodpłatnej pomocy w ramach tego programu skorzystało już blisko 100 tys. pacjentów, którzy wykonali ponad 3,5 mln pomiarów pulsoksymetrem. Lekarze z Centrum Kontaktu PZU Zdrowie udzielili im prawie 20 tys. teleporad, a w 4,6 tys. przypadków konieczne było wezwanie karetki pogotowia.
Program Zdalna Opieka COVID stał się częścią przełomowego zastosowania telemedycyny w Polsce. Wykorzystanie po raz pierwszy na tak szeroką skalę zdalnego monitoringu zdrowia pozwoliło objąć opieką pacjentów w trudnym okresie pandemii i ograniczonej mobilności. Rozwiązanie zapewniło wielu osobom przechodzącym koronawirusa komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Program „Zdalna Opieka COVID” otrzymał nagrodę w kategorii „Nowe Technologie” XI edycji „Innowatorów Wprost 2021”, prestiżowego plebiscytu dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce”. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a partnerem merytorycznym jest Program MBA-SGH.