PZU w nowatorski sposób wyławia najzdolniejszych

Pozyskanie utalentowanych specjalistów w dziedzinie IT to dziś jedno z największych wyzwań działów HR. Specjaliści do spraw rekrutacji w PZU znaleźli na to sposób, wykorzystując innowacyjną w skali światowej metodę. Dzięki niej najlepsi programiści ze znajomością języka Java i SQL mieli możliwość dołączyć do jednego z największych zespołów IT w Polsce.

Metoda opiera się na tzw. skill challenges, a więc stawianiu wyzwań przed kandydatami, by poznać ich umiejętności i odkrywać talenty. Jest elementem innowacyjnej strategii wdrażanej przez dział HR w PZU. Pozwala dotrzeć nie tylko do kandydatów aktywnie poszukujących pracy, ale także zdolnych osób, które nie odpowiadają na ogłoszenia o pracę.

Dla studentów i młodych absolwentów, którym często brakuje doświadczenia, to doskonała możliwość pokazania swoich umiejętności. Trafiając do bazy najlepszych kandydatów, tzw. talent pool, mają szansę na szybszy rozwój kariery.

Pół tysiąca chętnych

Kampania rekrutacjna pod nazwą #challengePZU odbywała się w ramach wspieranego przez Laboratorium Innowacji PZU programu MIT Enterprise Forum CEE. Chętnych nie zabrakło. W dwa miesiące wyzwanie podjęło ponad 520 osób, z których prawie trzy czwarte zdecydowało się wziąć udział w rekrutacji.

Programiści stanęli przed trzema zadaniami. Mieli m.in. powstrzymać hakera próbującego wykraść dane oraz pomóc w przyspieszeniu prac likwidujących szkody po uderzeniu meteorytu. Aż 56 kandydatów uzyskało maksymalny wynik.

To przyszłość rekrutacji

PZU, tworząc #challengePZU, współpracował z platformą ChallengeRocket, docenioną m.in. przez Facebooka, TechCrunch i nagrodzoną przez prezydenta Polski w konkursie dla start-up’ów.

Nowatorskim rozwiązaniem platformy, opartym na filozofii „Challenge Average” (pokonaj przeciętność), jest angażowanie przez pracodawcę własnych pracowników w wyzwania sprawdzające ich praktyczną wiedzę po to, by na podstawie osiągniętych wyników ustalić pułap oczekiwań wobec ubiegających się o pracę kandydatów. Wyznacznikiem poszukiwanego poziomu wiedzy staje się średni wynik uzyskany przez aktualnych pracowników.

Dzięki tej metodzie do kolejnych etapów rekrutacji są zapraszani wyłącznie kandydaci, którzy osiągnęli w tym samym wyzwaniu co najmniej tyle samo punktów, ile otrzymali pracownicy firmy. Wszystko po to, aby zmniejszyć czas i koszt potrzebny na zatrudnienie odpowiedniego specjalisty i zoptymalizować procesy HR w firmach.

POLECANE