Działania na rzecz dostępności

Jednym z kluczowych zobowiązań Banku BNP Paribas w ramach Strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju jest zapewnienie dostępności produktów, usług, placówek oraz kanałów kontaktu z bankiem dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem, w tym osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz odwiedzających placówki z dziećmi.

Bank BNP Paribas swoje działania na rzecz zwiększania dostępności rozpoczyna od edukacji pracowników. W banku regularnie organizowane są wewnętrzne webinary i szkolenia dotyczące obsługi osób z niepełnosprawnościami, poszanowania różnorodności czy też budowania inkluzywnego środowiska. W 2021 r., we współpracy z Fundacją Integracja, bank przygotował  przewodnik podpowiadający zasady savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami, który pokazuje codzienne sytuacje, z jakimi mogą zetknąć się pracownicy banku w kontakcie z współpracownikami bądź Klientami z niepełnosprawnościami i pozwala lepiej zrozumieć ich potrzeby. Wskazuje, jak nie naruszając przestrzeni osób z różnymi niepełnosprawnościami zaoferować im pomoc i sprawić, aby w relacji z kolegami i koleżankami z pracy, czy doradcami bankowymi czuły się komfortowo.

Od wielu lat bank podejmuje aktywne działania, aby zapewnić komfortowy dostęp do usług bankowych przedstawicielom różnych grup społecznych. Dzięki współpracy ze startupem Migam osoby z niepełnosprawnością słuchu mają możliwość skorzystania z usługi tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM) we wszystkich oddziałach oraz na infolinii banku. Za jego pośrednictwem Klienci mają  możliwość poznania wszystkich detali oferty banku oraz zadania dodatkowych pytań. Usługa może być też uruchomiona na prywatnym telefonie – wystarczy zeskanować naklejkę z QR kodem, która znajduje się na drzwiach każdego oddziału banku. W przypadku ewentualnych problemów, pomocą zawsze służy doradca bankowy.  Spotkania z doradcą, także ze wsparciem tłumacza można zamówić z wyprzedzeniem, umawiając spotkanie poprzez aplikację Booksy oraz na stronie internetowej banku.

W 2021 r. bank wprowadził kolejne udogodnienie – osoby używające aparatów słuchowych z odbiornikiem pętli indukcyjnej (tryb T) mogą korzystać z tej technologii w 50 wybranych oddziałach banku. Dzięki temu słyszą w swoim aparacie głos bezpośrednio z mikrofonu doradcy, bez zakłóceń związanych z innymi dźwiękami z otoczenia.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą zapoznać się ze wzorami umów bankowych w formie nagrania audio, wydruku powiększonego oraz wydruku dokumentów przełożonych na alfabet Braille’a. Dodatkowo każdy oddział wyposażony jest w lupę powiększającą oraz ramkę ułatwiającą złożenie podpisu. Szklane elementy konstrukcji oddziałów są oklejone informacjami i wzorami, co zapewnia dużą widoczność elementów transparentnych. Placówki banku zostały pod kątem architektonicznym przystosowane również dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu – szerokość drzwi i przegród jest dostosowana do potrzeb osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Każdy rodzaj stanowiska posiada przynajmniej jedną wersję w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  Odpowiednio przystosowane są także bankomaty. Bankomaty przystosowane do obsługi przez osoby niedowidzące. Oddziały, gdzie znajdują się bankomaty dostosowane są pod względem architektonicznym do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się (potwierdzone certyfikatem “Obiekt bez barier”).

W celu jak najlepszego dostosowania placówek banku do obsługi różnorodnych Klientów, są one poddawane audytowi przeprowadzonemu przez Fundację Integracja, który ma za zadanie zweryfikować udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, niewidomych, słabowidzących czy niesłyszących. Pod uwagę brana jest także dostępność dla osób starszych i z małymi dziećmi. W praktyce, kryteria obejmują szereg praktycznych udogodnień, takich jak odpowiednia widoczność obiektów, szerokość drzwi czy dostosowanie bankomatów. Do otrzymania certyfikatu „Obiekt bez barier”  konieczne jest spełnienie wszystkich warunków. Na ten moment już niemal 80 placówek banku może pochwalić się powyższym certyfikatem, a kolejne są w trakcie procesu certyfikacji.

Dodatkowo, bank – jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce – otrzymał Certyfikat OK Senior przyznany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej dla sieci oddziałów, poświadczający, że w placówkach banku Klienci seniorzy (60+) obsługiwani są w sposób:

BEZPIECZNY – placówki spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa;

ZROZUMIAŁY – w trakcie rozmowy doradcy dopytują, czy Klient dobrze ich słyszy, używają zrozumiałego języka, oferują kartkę i długopis do robienia notatek, drukują materiały większą czcionką;

PRZYSTĘPNY – placówki są łatwo dostępne;

poprzez realizację POTRZEB odpowiadają na rzeczywiste zapotrzebowania seniorów, chroniąc przed nadużyciami.

Bank otrzymał także tytuł Lidera Dostępności 2019 oraz Medal Przyjaciel Integracji za prowadzenie konsekwentnej polityki tworzenia bankowości dostępnej dla wszystkich Klientów. Bank może pochwalić się również nagrodą w kategorii finanse w konkursie Diamenty Innowacji za wdrożenie usługi tłumacza języka migowego Migam oraz wyróżnieniami w I (2019) i II (2020) edycji Diversity & Inclusion Raiting, a także zestawienia Diversity in Check (2021). Bank BNP Paribas trzykrotnie otrzymał tytuł najbardziej odpowiedzialnej firmy w Polsce, zwyciężając w klasyfikacji generalnej kolejnych (XIII, XIV i XV) edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Więcej informacji o działaniach Banku BNP Paribas na rzecz zwiększania dostępności znajduje się na stronie: https://www.bnpparibas.pl/bank-bez-barier

POLECANE