PKO Bank Polski mecenasem sztuki – młodej sztuki

Jest jednym z ważniejszych mecenasów sztuki w kraju. Z troską podchodzi do dziedzictwo kulturowego, wspiera twórców i popularyzuje ich dokonania. PKO Bank Polski – jedna z niewielu instytucji bankowych posiada własną kolekcję polskiej sztuki współczesnej i tworzy przestrzeń do poznania i promocji młodych artystów.

W 2019 roku, kiedy PKO Banku Polski obchodził jubileusz stulecia, po raz pierwszy zaprezentował szerokiej publiczności swoją kolekcję sztuki. W muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowano unikalną wystawę pod hasłem „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Zaprezentowano wówczas prace najwybitniejszych polskich twórców, jak Jarosław Modzelewski, Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Jan Cybis, Edward Dwurnik i wielu innych wybitnych polskich malarzy współczesnych, których działa można oglądać w bankowej galerii online.

To było duże wydarzenie kulturalne a wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Już rok później, bank rozpoczął prace nad kolejną kolekcją – tym razem młodych polskich twórców pod hasłem „Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”. W odróżnieniu od poprzedniej, zamkniętej kolekcji, w której nie będzie przybywać dzieł, nowa – będzie systematycznie rozwijana. Jest kolekcją otwartą, która odzwierciedla twórczość jeszcze nienazwaną i niezaszufladkowaną, reprezentującą szerokie spektrum artystycznych form wyrazu – malarstwo, rzeźbę, rysunek ale również inne środki ekspresji jak m.in. wideo, tkanina czy fotografia.

Sztuka młodych

Nowa kolekcja tworzy otwartą przestrzeń do poznania i promocji młodych artystów, wielowymiarowej narracji o teraźniejszość i przyszłości, do pokazania energii aktualnej sztuki polskiej. W kolekcji znajduje się około 200 prac artystów między 25. a 45. rokiem życia, które powstały po 2000. roku. Są wśród nich prace m.in. Irminy Staś, Sebastiana Kroka, Martyny Ścibior, Krzysztofa Franaszka, Marty Fic czy Agnieszki Łukaszewskiej, , ale też Julianny Wińczyk – tegorocznej laureatki nagrody rektora za najlepszy dyplom warszawskiej ASP. Unikatowość tej kolekcji polega na tym, że tworzą ją artyści – wyborów dokonują Leon Tarasewicz i Robert Kuśmirowski.

Jak mówi Robert Kuśmirowski, kurator wystawy, konsultant merytoryczny przy tworzeniu Nowej Kolekcji: „Wiele razy widziałem młodych twórców, którzy robili doskonałą sztukę, a po kilku latach znikali. Bo dobra sztuka czasem bywa trudna, a taką trudno sprzedać. Artysta był więc zmuszony do rezygnacji z tworzenia na rzecz „normalnej” pracy. Dlatego my teraz budujemy pomost kulturowy i promujemy takich ludzi, pokazując światu ich prawdziwą i wartościową twórczość. Próbujemy ich wspomóc, by mogli się artystycznie realizować i rozwijać”.

Prace z kolekcji już były prezentowane widowni. Pierwszą odsłonę można było zobaczyć podczas wystawy „Newcomers” w warszawskim Koneserze. Ten unikatowy zbiór stanowi swoisty przegląd różnorodnych form i zjawisk w najnowszej sztuce polskiej.

Wsparcie adeptów sztuki

PKO Bank Polski aktywnie wspiera rozwój talentów młodych plastyków i promuje polską sztukę najnowszą poprzez projekt wspierania studentów uczelni plastycznych. Wspólnie z Fundacją PKO Banku Polskiego wspiera organizację plenerów dla studentów pracowni wyższych szkół artystycznych oraz organizuje wystawy poplenerowe w ramach inicjatywy „Bank przyjazny młodym artystom”. W centrali banku regularnie odbywają się wystawy poplenerowe studentów szkół plastycznych. W ciągu kilku ostatnich lat odbyły się wystawy, m.in.: młodych artystów z warszawskiej pracowni sztuki prof. Mirosława Bałki, prof. Leona Tarasewicza czy prof. Jarosława Modzelewskiego, podopiecznych prof. Jana Gryki z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, prof. Piotra Wołyńskiego z poznańskiej ASP i z wielu innych.

Aktualnie w przestrzeni banku trwa wystawa prac poplenerowych studentów prof. Wojciecha Lendera łódzkiej ASP pod hasłem „Dezintegracja pozytywna”. To efekt wyjazdu do Podlesic w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Podczas pleneru studenci eksperymentowali z atrybutami formy plastycznej: obrazem, medium, kształtem, światłem, perspektywą czy zjawiskami optycznymi, co doprowadziło do wielu ciekawych efektów artystycznych.

Bank od wielu lat współpracuje z uczelniami artystycznymi, wspierając jej uczniów. Wielu uczestników plenerów, którzy uczestniczyli w nich jako studenci, dziś należą do grona docenianych artystów, jak Sebastian Krok – zdobywca m.in. nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Plastycznych w Turynie.

Bank jest zaangażowanym mecenasem sztuki

PKO Bank Polski angażuj środki i dostępne narzędzia do wspierania sztuki. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, wspiera oryginalne projekty artystyczne i promuje dokonania twórców.

Bank włącza się w wiele działań wspierających polską sztukę, zwracając uwagę na ich aspekt edukacyjny  i współpracuje z szeregiem instytucji kulturalnych w całym kraju, angażując się w różnorodne projekty kulturalne, Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu, Festiwal Bomba Megabitowa w Krakowie, Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci NNW w Gdyni, wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Współpracuje z najważniejszymi instytucjami kultury, jak teatry, filharmonie, opery i muzea, m.in.

z Muzeum Narodowym w Warszawie. W ostatnim czasie bank był mecenasem głośnej wystawy „Artystka. Anna Bilińska 1854-1893”. Była ona niecodzienną inspiracją dla młodych twórców, m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy dokonali współczesnej reinterpretacji autoportretu artystki w formie muralu powstałego nieopodal muzeum.

Współpracuje także w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie w ostatnich dniach została otwarta nowa placówka – Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, której bank jest mecenasem. To z pewnością będzie ważne miejsce inspiracji dla młodych twórców, dla których Wyspiański będzie nieocenionym wzorem.

POLECANE