Współpraca Alior Banku z Narodowym Centrum Krwi

Alior Bank w czerwcu 2021 roku podpisał porozumienie o współpracy z Narodowym Centrum Krwi, w ramach którego utworzone zostało Koło Honorowych Dawców Krwi Alior Banku. W ten sposób pracownicy banku wspomagają ratowanie ludzkiego życia. Jest to odpowiedź na potrzeby publicznej służby krwi – w Polsce średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów wymaga leczenia krwią, a regularnymi krwiodawcami jest zaledwie 1,5 proc. populacji. Wraz z przyjściem pandemii w 2020 roku odnotowano spadek liczby dawców względem 2019 roku o ponad 7 proc. Powrót do poziomu sprzed COVID-19 będzie możliwy dzięki większej mobilizacji społecznej.

W wyniku nawiązanej współpracy w ramach struktur Alior Banku utworzone zostało Koło Honorowych Dawców Krwi, które zrzesza ponad 100 pracowników banku, którzy w ramach akcji oddawali krew w placówkach krwiodawstwa w całej Polsce. Ponadto Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce, w Oddziałach Terenowych oraz podczas mobilnych akcji pobierania krwi jest prowadzona ogólnopolska zbiórka krwi i jej składników w tym osocza od ozdrowieńców na hasło „Alior Bank ratuje życie”. Każdy dawca krwi, podając powyższe hasło przy rejestracji, zasila pulę uzbieraną przez Alior Bank.

W Polsce, w 2020 roku pobrano ponad 1,2 mln donacji krwi i jej składników od ponad 570 tys. Honorowych Dawców Krwi. W 2020 r. zaobserwowano spadek ogólnej liczby donacji i dawców w stosunku do 2019 roku. Jednym z istotnych czynników, które miały wpływ na tendencję spadkową liczby dawców oraz liczby pobranych donacji, była sytuacja spowodowana wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem. Dodatkowo, odczuwalne są również postępujące zmiany demograficzne, szczególnie zjawisko starzenia się społeczeństwa. Proces starzenia się społeczeństwa wpływa na spadek liczby donacji krwi na skutek zmniejszenia się liczby osób zdolnych do oddania krwi, ze względu na przekroczenie górnej granicy wieku dopuszczalnego dla krwiodawcy.

ŹródłoAlior Bank

POLECANE