ŻUBR DLA ŻUBRA – Bank Pekao opiekuje się żubrami w Polsce

„Kochamy wszystkie zwierzęta, ale żaden gatunek nie jest nam tak bliski jak żubr” – to zdanie doskonale oddaje ideę zaangażowania banku w ochronę tego największego ssaka w Europie. Żubr jest symbolem Banku Pekao S.A. Jego siłę… mamy w naturze. Od dwóch dekad nasz bank wspiera realizację zadań statutowych Białowieskiego Parku Narodowego. Jesteśmy sponsorem i partnerem parku.

Wspieramy ochronę stada żubrów żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej, a warto zaznaczyć, że jest to największe wolnościowe stado na świecie. Środki przekazane przez bank pokrywają część wydatków parku na monitorowanie żubrów w puszczy, zakup karmy na zimę oraz zimowe inwentaryzacje. Dzięki pomocy kierowanej do rezerwatów hodowlanych Białowieskiego Parku Narodowego, w których łączy się ze sobą zwierzęta najbardziej odległe genetycznie, pomagamy zwiększyć szansę na przetrwanie gatunku.

Wieloletnia współpraca Banku Pekao i Białowieskiego Parku Narodowego została doceniona. W 2018 roku Bank Pekao S.A. otrzymał oficjalny tytuł Partnera Białowieskiego Parku Narodowego oraz Opiekuna białowieskich żubrów.

Dzięki naszemu wsparciu możliwa była modernizacja Rezerwatu Pokazowego Żubrów – najczęściej odwiedzanego obiektu turystycznego w Białowieskim Parku Narodowym i doposażenie pawilonu edukacyjnego, który jest jego częścią. W tym miejscu zwiedzający poznają bliżej zagadnienie z obszaru ekologii, dowiadują się jaką rolę żubr pełni w przyrodzie. W pawilonie gościła między innymi grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Warszawie, sąsiadującej z siedzibą centrali banku. Wycieczka pod hasłem „Spotkanie z królem puszczy” była częścią inicjatywy edukacyjnej zrealizowanej przez grupę wolontariuszy w konkursie „Jesteśmy blisko 2019”.

Bank wspiera także działalność innych placówek, które zapewniają opiekę nad żubrami, w tym między innymi Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie. W placówce odbywają się lekcje przyrodnicze, a w trakcie spaceru jest szansa na poznanie żubrzej rodziny oraz innych gatunków zwierząt. Zwiedzających czeka spotkanie z łosiem, jeleniem, muflonem, pawiem egipskim i innymi ciekawymi mieszkańcami zagrody.

Kolejne miejsce, do którego bank kieruje pomoc finansową to Warszawski Ogród Zoologiczny. Przekazujemy środki  Fundacji Panda, działającej przy placówce  i pomagamy w opiece nad stadem warszawskich żubrów.

Nasi pracownicy kochają zwierzęta, co wielokrotnie pokazali poprzez liczne akcje wolontariackie na ich rzecz. Nasz bank szczególnie utożsamia się z żubrem, dlatego współpracujemy z miejscami, które dbają o te zwierzęta. Ta współpraca trwa od wielu lat, a w stadach, którymi się opiekujemy, pojawiło się wiele młodych żubrów. To dla nas ogromna satysfakcja, że możemy wspierać podtrzymanie populacji tak wspaniałych zwierząt – mówi Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao S.A. – Żubry są symbolem siły. Promując je upowszechniamy ich wizerunek, a tym samym wizerunek Banku Pekao jako silnego podmiotu na polskim rynku finansowym – dodaje.

Żubr to jedno z najciekawszych zwierząt zamieszkujących Polskę. Pomimo wielu starań i osiągnieć  uczonych w restytucji żubra zwierzęta te wciąż są gatunkiem chronionym o najwyższym priorytecie. W obecnych warunkach przyrodniczych żubry nie są w stanie egzystować bez specjalnej ochrony i opieki człowieka. Cała populacja tego gatunku liczy 1900 osobników, z czego blisko 240 mieszka w ogrodach zoologicznych. Żubry są obecnie największymi dzikimi, żyjącymi ssakami w Europie. Ich waga uzależniona jest od wieku i płci. Dorosły samiec waży średnio 700 kg, a samice są zdecydowanie mniejsze i ważą średnio 440 kg. Zarówno samiec, jak i samica posiadają rogi, które rosną całe życie. Żubr potrafi biec z prędkością 40 kilometrów na godzinę, a zagrożony może zaatakować. Zwierzę nie może leżeć na plecach, jest wrażliwe na hałas, silnie odczuwa stres. Dożywa wieku 23 – 26 lat. Aż 25% światowej populacji żubrów zamieszkuje tereny Polski.

POLECANE